Sanal gerçeklik uygulamalarına yönelik motivasyon: Ölçek geliştirme çalışması
Motivation towards virtual reality applications: A scale development study
- Tez No: 922366
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanal gerçeklik eğlence sektöründe yerini bulmasıyla birlikte hızlıca yaygınlaşmış ve bu durum seri üretimine dolayısıyla da maliyetlerinin azalmasına yol açmıştır. Azalan maliyeti ve potansiyeli olan bir araç olarak görülmesi nedeniyle eğitim araştırmalarında da hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sanal gerçeklik uygulamalarının eğitsel değerini ortaya koymak adına bilişsel ve bilişsel olmayan çıktıları değerlendirmişlerdir. Bu çıktılardan bir tanesi de motivasyondur ve sanal gerçeklik uygulamalarının gerçek değerinin anlaşılmasında önemli bir değişken olarak görülmektedir. Ancak literatürde sanal gerçeklik uygulamalarına yönelik öğrenci motivasyonlarını ölçebilecek bir ölçek bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı öğrencilerin sanal gerçeklik uygulamalarına yönelik motivasyonlarını ölçecek bir ölçek geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma yöntemlerden biri olan keşfedici sıralı karma desen kullanılmıştır. Veriler ortaokul 5., 6., 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinden toplanmış ve araştırmaya toplamda 301 öğrenci katılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme tercih edilmiş araştırmaya katılma ölçütü ise ortaokul seviyesinde olmak ve sanal gerçeklik deneyimine sahip olmak şeklinde belirlenmiştir. Ölçeği oluşturabilmek adına ilk olarak 32 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuş ve bu maddeler uzman görüşüne sunulmuştur. Daha sonrasında örneklemi birebir temsil eden 37 öğrenci ile pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler değerlendirilerek 13 madde havuzdan çıkartılmıştır. Kalan 19 madde ile ana çalışma gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler ile geçerlik güvenirlik analizleri yapılmıştır. Bu aşamada 5 madde daha ölçekten çıkartılarak analizler tekrarlanmıştır. Sonuç olarak 14 madde ve 3 faktörden oluşan bir ölçek elde edilmiştir. Literatürde sanal gerçekliğe yönelik öğrenci motivasyonlarını ölçen bir ölçeğe rastlanılmamıştır. Bu nedenle çalışmanın bu bağlamda araştırmacalara fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As virtual reality found its place in the entertainment sector, it quickly became widespread, and this led to mass production and thus to a decrease in costs. Due to its decreasing cost and being seen as a potential tool in education, it has started to be used rapidly in educational research. Studies have evaluated cognitive and non-cognitive outcomes to reveal the educational value of virtual reality applications. One of these outcomes is motivation, which is seen as an important variable in understanding the true value of virtual reality applications. However, there is no scale in the literature that can measure student motivation towards virtual reality applications. Therefore, the aim of this study is to develop a scale to measure students' motivation towards virtual reality applications. For this purpose, exploratory sequential mixed design, one of the mixed research methods, was used in the study. Data were collected from middle school 5th, 6th, 7th and 8th grade students and a total of 301 students participated in the study. As a sampling method, criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods, was preferred, and the criteria for participating in the research were determined as being at the middle school level and having virtual reality experience. In order to create the scale, an item pool of 32 items was first created and these items were submitted to expert opinion. Subsequently, a pilot study was conducted with 37 students who directly represented the sample, and based on the evaluation of the collected data, 13 items were removed from the item pool. The main study was conducted with the remaining 19 items and validity and reliability analyses were conducted with the data obtained. At this stage, 5 more items were removed from the scale and the analyses were repeated. As a result, a scale consisting of 14 items and 3 factors was developed. Since there is no scale in the literature to measure student motivation toward virtual reality, this study is expected to be beneficial for researchers in this context.