Hakim ve hakemin vasıfları ve sorumlulukları
The Qualities and the responsibilities of the judges and the arbitrators
  1. Tez No: 92237
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Hukuk kurallarının uygulayıcıları başta hâkimler daha sonra da hakemlerdir. Hâkim ve hakemler tarih boyunca bütün toplumlarda önemli bir yere sahip olmuşlardır. Her hukuk sisteminde olduğu gibi İslam hukukunda da bu önemli görevi yerine getirecek kişilerde bazı vasıflar aranmış ve kendilerine bazı sorumluluklar yükleülrniştir. Bu tez çalışmasında güttüğümüz amaç İslâm hukukunda hâkim ve hakemde aranan vasıflan ve sorumluluklarını inceleyip bu açılardan aralarındaki farkları tespit etmek olmuştur. Giriş kısmında, hâkim ve hakemin yargılama hukukundaki yerini göstermek amacıyla İslâm hukukunda muhakeme mercileri ve asıl ve yardıma görevlileri ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Türk Pozitif hukuku ve İslâm hukukuna göre hâkim ve hakemin vasıflan incelenmiş ve vasıflan açısından hâkim ve hakemin mukayeseli değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci bölümde, Türk Pozitif hukuku ve İslâm hukukuna göre hâkim ve hakemin sorumluluklan ele alınmış ve sorumtuluklan açısından hâkim ve hakemin mukayeseli değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar“sonuç”kısmını oluşturmuştur. Konular incelenirken ilk kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış, konulara ilgili farklı görüşler delilleri ile birlikte zikredilip bu görüşler arasında tercih yapılmıştır. İslâm hukukçularının çoğunluğu, hâkim ile hakem de aynı vasıflan aramışlar bu açıdan aralarında bir fark görmemişlerdir. Bu vasıflar ise kısaca şunladır Din, Erginlik, Akıl, Cinsiyet, Sağlık, Adalet, İlim. Türk Pozitif hukukunda olduğu gibi İslâm hukukunda da hâkim ve hakemin sorumluluklan yeterince ele alınmamıştır. Ancak bu konu ile ilgili azda olsa ulaşabildiğimiz bilgilere göre, hâkim ve hakemin, muhakeme usûlü kurallarına ve yoruma ihtiyaç göstermeyecek açık hükümlere aykın davranmalan durumlarında hukukî ve cezaî sorumluluklan vardır. Hukukî ve cezaî sorumluluğun kapsamı konusunda ise İslâm hukukçulan farklı görüşlere sahiptir
Özet (Çeviri)
SUMMARY People who enforce the rules of any law are, first the judges then the arbitrators. The judges and the arbitrators have carried a big importance for ages. In the Islamic law - as in all the systems of law- some qualities have been demanded for those to fulfil this important task. They have been charged with some responsibilities since then. Our aim in this study of thesis is to establish the qualities and the responsibilities of the judges and the arbitrators in the Islamic law and in this respect their distinctness. In the beginning, an information is given briefly about the judgement references, the major and the minor judges in the Islamic law, in order to show the position of the judges and the arbitrators in the judgement rules. In the first chapter, the qualities of the judges and arbitrators have been examined according to the Turkish Positive low and the Islamic law and evaluation of the judges and the arbitrators in view of qualities have been evaluated comparatively. In the second chapter the responsibilities of the judges and the arbitrators have been tackled according to the Turkish Positive low and the Islamic law and evaluation of the judges and the arbitrators in view of responsibility have been evaluated comparatively. The conclusions in the study organise the result part. While examining the subject, the initial sources connected with subjects have been tried to reach. The different ideas about the subject have been mentioned with their indications and made a preference among them. The majority of jurists of Islam have searched for the judges and the arbitrators the same qualities but have not considered them different. These qualities in brief are : Religion, Being adult, Intelligence, Sexuality, Health, Justice and Knowledge. It has not been dealt with the responsibilities of the judges and the arbitrators sufficiently in the Islamic low as in the Turkish Positive low. Yet, more or less, according to these informations we have reached, relating to this subject; in case of the behaviours of the judges and arbitrators against the rules of the judgement methods and the main definitive rules, there have been the legal and the penal responsibility for them. As for the subject of including of the legal and the penal responsibility, the jurists of Islam have different points of view. XI