Ceza Muhakemesi Hukukunda hakimin reddi
The judge in the Criminal Procedure Law rejection
  1. Tez No: 394665
  2. Yazar: MEHMET ARİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, hakim kavramı, hakim kavramının tarihçesi, hakimin vasıfları, hakimlerin mesleğe kabulü için gerekli koşullar, ceza muhakemesinde karar mercii görevi yapan hakimlerin taşıması gereken vasıflar, hakimin vasıflarına ilişkin Mecelle-i Ahkam-ı Adliye'deki düzenlemeler ve uluslararası belgeler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, hakimin vasıfları ile bağlantılı olarak, hakimin yasaklılığı ve hakimin reddi kavramları incelenmiş, uygulamadan ve içtihatlardan örnekler verilmiştir. Çalışmada özellikle, hakim olma koşulları, hakimin bağımsızlığı yönünden yürütmenin etkileri ve 6545 sayılı kanun ile kurulan“Sulh Ceza Hakimlikleri”nin Ceza Muhakemesi Kanununun sistematiğine uygunluğu yönünden uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first section, the concept of judge, the history of the judge, judge's qualifications, the conditions for admission to the profession of judge, qualifications of judges who must bear the task of decision-makers in the criminal proceedings, Mecelle-i Ahkam-I Adliye regulations and international documents in the courthouse for the judge's qualifications examined. In the second part of the study, judge characteristics in conjunction with, examine the concept of the prohibition and rejection of the judge; examples are given of the application and jurisprudence. In this particular study, that the conditions of judges, the executive in terms of the independence of judges effects and established by Law No. 6545 "Magistrate Judge of In terms of the appropriateness of the Criminal Procedure Code systematic application has been involved in the problems and solutions.