دور الخبير والأدلة العلمية الحديثة في الإثبات الجنائي د ا رسة في بعض المسائلالفقهية والقانونية
İslam hukuku cezasından bilirkisi ve bilimsel kanıtların yargısal ispattaki rolü
- Tez No: 771090
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, deneyime ilişkin konuların ayrıntılarının yanı sıra uzmanlık konusuna ilişkin bazı hukuki ve hukuki konuların ve yeni bilimsel yöntemlerin izlenmesine dayanan analitik ve uygulamalı bir yaklaşımla karakterize edilmiştir. Olay mahallinde bilirkişilerin görev ve sorumluluklarına göre atanmalarından başlayarak, hakim ve dava taraflarının teknik bilirkişilik ile ilişkisinden, yargının tarihsel sunumu ile konunun çözümlenmesine yönelik nihai işlemlere kadar. Araştırmanın konusunu ve amacını, konunun önemini ve soruşturma araçlarının geliştirilmesi ve suçları tespit etmek için yeni araçların kullanımına uygun başlığın seçilmesinin nedenlerini tartıştığımız bir giriş ve önceki deneyimle ilgili çalışmalar ve bunları diğerlerinden ayıran özellikler, araştırmamızı yazarken güvendiğimiz ve yararlandığımız en önemli referanslar ve çalışmaya yaklaşımımız. Deneyim ve cezai delille bağlantısı ve uzmanlık çalışmasının mahiyetindeki hukuki ve çeşitli teorilerden hukukî kavramı farklı kılan unsurların neler olduğunu ve ayrıca Bilirkişilerin nasıl görevlendirileceğini ve bilirkişinin misyonunun uyarlanmasından, bilirkişinin özelliklerinden bahsettik. ve tecrübe ve diğer kavramlardan farkı, ispattaki rollerinin önemi ve meşruiyeti, ayrıca hukuk ve ceza davalarında uzmanlık türleri ve ardından uluslararası ve iç tahkimdeki deneyim ve uzmanları sınıflandırdık ve bu konuda konuştuk. içtihat ve hukukta bilirkişide bulunması gereken uygunluk Hak ve görevleri, bilirkişi raporunun tartışılması, gerçekliği ve ispat değeri ve hâkimin mahkemelerde bu raporlara bağlılığının derecesidir. Bu önsözü, şeylerden ve insanlardan çıkarsanan ispat vasıtaları hakkında bir konuşma izledi ve üç bölümden oluşuyor, birincisi: Bilimsel araçların ispattaki otoritesinin beyanı ve bu tür delillerde hâkimin kanaatinin ölçüsü. ve ikincisinde modern araçların ikna gücü, yani hakimin yetkisi ve takdiri ve bu araçları değerlendirmesi ve karar üçüncüsü elektronik delillerle cezai ispat tecrübesi, elektronik delil elde etmenin hukuki açıdan hukukiliği. müfettiş, cihazın yeri, arama nedeni ve maddi olmayan nesnelerde dijital delil arama konusundaki yasal konumudur. Bir sonraki bölümde, olay yerinin ve olay mahallinin, olayların fotoğraf veya videolarla belgelenmesi ve ardından kayıt altına alınması veya kaza mahallinin planlanması ve olay yerindeki eski eserlerle nasıl başa çıkılacağı hakkında konuştuk ve ardından polisin rolünden bahsettik. Uzmanlar, parmak izi, ayak gibi her türlü parmak izinin kalkması gibi bu etkileri kaza mahallinde incelemeye başlar ve olay mahallindeki bu izlerin sonuncusu daha sonra sıvılarla nasıl başa çıkılacağından bahseder. Dördüncü bölümde, failin suç işlerken kullandığı yerlerin, nesnelerin, malzemelerin ve makinelerin tespiti, ardından belge, belge ve hatların incelenmesi, eşleştirilmesi ve sahtecilikle nasıl mücadele edileceği konusunda uzmanın rolünü anlattık. Bir yanda para ve menkul kıymetler ve bunların uzman uzmanlar tarafından tespit edilmesi, diğer yanda silah, araba ve cam izlerine ve silah, mermi, zarf izleri de dahil olmak üzere toz ve bilgi suçlarına ve bunların nerede tespit edileceğine değindik. Suçlu kir izlerinden geliyor. Beşinci ve son bölümde ise bazı maddi ve manevi konuların incelenmesi ve ortaya çıkarılmasında doktorların rolünden, zehir suçları, tecavüz, ceset diseksiyonu, dayak ve kürtajın etkileri, yangın suçları gibi maddi olaylardan bahsettik. İntihar vakalarının tespiti, failin yaşının tespiti ve diğer konular. Sonrasında ise şu şekilde bazı sonuçlara ve önerilere ulaştığımız sonuçla mesajımızı sonlandırdık: Sonuç olarak, Kanun koyucu, cinayet, yağma veya soygun gibi çeşitli suçlarda olay mahallerinin fotoğraflanması, tıbbi cihaz kullanımı gibi güvenilir delillerin ortaya çıkarılması için modern ve gelişmiş bilimsel araçların kullanılmasında hâkimin yeterli miktarda menfaat ve menfaat elde etmesine izin vermiştir. Delil elde etmede ispat yöntemlerinin çokluğu ve bunlardan biri de müphem gerçeğe ulaşmak için bilirkişilerin kullanılmasıdır ki bu da kanun koyucunun delili değerlendirmede hâkimden bilirkişi rolünü olumlu ve etkili bir şekilde beyan etmesini ve talep etmesini sağlamıştır. Teknik veya bilimsel nitelikteki davalarda gerekli raporları mahkemelere sunarak birçok suçun ispatında ve teşhirinde bilirkişinin, doktorun, mühendisin, bilim adamının veya her neyse, rolü önemsiz değildir. Durumunda yardım, reddedilemez. Bilimsel köklere bağlı olması ve sağlam bir süreç olması nedeniyle özellikle genetik parmak izi olmak üzere parmak izi alanında bilirkişi raporlarından elde edilen bilgiler doğrudur. Öneri olarak ise, Çeşitli konularda ve davalarda bilirkişiliğin önemi ve gerçeğe ulaşmadaki rolü hakkında bilgi sahibi olmak için karakollarda, soruşturma hâkimlerinde ve müfettişlerde sorumlu pozisyonda bulunan ceza soruşturmasına yetkin kişileri dâhil edin. Bilirkişi delil alanında, özellikle de suç teşkil edenlerle ilgili olarak araştırma yapar.
Özet (Çeviri)
In general, it's known that experience and practice has its role and influence on a whole life, in one way or another. In respect to court cases and crime, however, practices and experience have been found to be one of the main and important mean which has a tangle role in the process of proof and confirmation of any case. Nowadays, almost every one may observe throughout hearing or watching, the huge progress and development in almost all respects of knowledge or even science whenever it had been contrasted or compered to past decades. In fact, the progress is so great and fast that it's become so difficult to follow and convoy by even a brilliant person or a scientist to keep in line with or pace with. this is true almost in all fields of whole life process including scientific, social, commercial, court, etc. this phenomenon in fact at present time do apply on crime and court there, legislation means and its Technik's as well in all parts of the world. Development and the improve in the methods and ways of crime in one hand and appearance of various ways of stratagem , wiles and subterfuge on the other hand to perform different events and crimes makes or even oblige .Judges or who ever play his role to reach and look for expects or people with experience and experts to assist and guide him or the court in order to trace ,approach or lead him to reach and get the reality and the truth about the case as well as the whole and detail circumstances of the events or the crimes as its. The knowledge and familiarity of any person (judge) is normally lies and limited within his specialty, actually it's quite difficult to grasp or comprehend all sorts of knowledge and science in all fields by one, as being medical or agricultural, commercial or social. In a case of medical which is related to laboratory for analysis and investigation about finger prints or blood group as well as other ways and means of investigation that have been developed and formed, nowadays, seems to be still not enough but the need for experts and people with experience and practice is almost a must and could not be neglected in almost all cases forwarded to the court. The puzzles and secrets of crime cases recently have been well developed ,progressed and advanced in its means and methods that makes reaching or approaching to the truth and reality by the judge or the court become so difficult some time, even tracing it becomes not easy , since the criminal , suspected person or even accused one is so keen and brilliant in stratagem and wiles to hide and dismiss the marks , data and facts or even the traces of the crime using all recent and advanced ways, this made the court to be in need to seek or appeal for a help of experts and a person with experience to ease his investigation process, to realize and find out the circumstances of the case then after reaching or at least approaching the discovery of the truth. Actually going back to person with experience as a way to ease the discovery of case investigation is not new as it goes back to need and for past of the year as it has been referred to by judicious, prudent as well as philosophers each in his field, for example going back to doctors in case of madness or translator to when the case is related to foregoes. With the case and other. As it became clean recently, the important of experience and practice as a way to approach or even reach the truth of any case, in fact almost become a clear assistant for court system in general particularly in penal system. the present investigation and study come up in order to explain and clarify various aspects of judicial expertise various stages of its progress and development, its relation with various indicates and evidence of criminal proofs, the study also deal with discussing and pointing out the distinction between judicial expertise and others in the judiciary and Islamic law. It also explains and determine the value & important of experts that could not be neglected in discovering as crime proving process of investigation. The theses are not confined to the above mentioned points it has been extended of explain, discuss various and defiler end ways of prove and discovery depending on difficult recent and old references though recent contemporary electronic evidence. The project extends to explain crime incident and the trace and the belongs of the crime case and its effect when the crime took place. At the last the discussion clarifies the role of medical staff and their role of experience in some issues that is related to medical staff or even material or moral matters as a whole. The theses come up with a number of conclusions and recommendation that will be a reason or an excuse to show and prove facts about any case for investigation in the court.