İkili tank sisteminde sıvı seviye kontrolünün bulanık mantık yöntemleri ile gerçekleştirilmesi ve performanslarının karşılaştırılması
Realization of liquid level control in a coupled tank system with fuzzy logic methods and comparision of their performances
- Tez No: 922370
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BAŞÇİ, PROF. DR. ARDASHİR MOHAMMADZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ikili tank sisteminde sıvı seviye kontrolü bulanık mantık yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Tip-1 bulanık mantık, aralık tip-2 bulanık mantık, aralık tip-3 bulanık mantık, tip-1 bulanık mantık PI, aralık tip-2 bulanık mantık PI, aralık tip-3 bulanık mantık PI ve PI+FF kontrol yöntemleri sıvı seviye kontrolü için gerçek zamanlı olarak tank sistemine uygulanmış ve kontrolcü performansları karşılaştırılmıştır. Kontrolcü performansları yükselme zamanı, yerleşme zamanı, aşım ve gecikme zamanı gibi sistem çıkış parametreleri ve hatanın karelerinin integrali (ISE), zaman ağırlıklı hatanın karelerinin integrali (ITSE), mutlak hatanın integrali (IAE) ve zaman ağırlıklı mutlak hatanın integrali (ITAE) gibi hata performans ölçütleri açısından sayısal değerlerle ortaya koyularak karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar aralık tip-3 bulanık mantık kontrolcülerin daha iyi performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, liquid level control in a coupled tank system is realized using fuzzy logic methods. Type-1 fuzzy logic, interval type-2 fuzzy logic, interval type-3 fuzzy logic, type-1 fuzzy logic PI, interval type-2 fuzzy logic PI, interval type-3 fuzzy logic PI and PI+FF control methods were applied to the tank system in real time for liquid level control and the controller performances were compared. The controller performances were compared in terms of system output parameters such as rise time, settling time, overshoot and delay time and error performance metrics such as integral of squares of error (ISE), the integral of time-weighted squared error (ITSE), integral of absolute error (IAE) and integral of time weighted absolute error (ITAE). The results show that the interval type-3 fuzzy logic controllers perform better.