Türkiye çağdaş sanat ortamında Akatünvel Sanat Topluluğu'nun yeri
The place of Akatünvel Art Ensemble in Turkey's contemporary art scene
- Tez No: 922377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çağdaş Türk sanat ortamında 1960'lara gelindiğinde grup oluşturma anlayışı değişerek yerini bireyselleşmenin aldığı yeni bir döneme bırakmıştır. Akatünvel Sanat Topluluğu, Türk sanatının bireyselleşme eğiliminde olduğu bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Topluluk, sanat tarihimizde bireyselliğe karşı eleştirel tutumun ilk temsilcisi olurken grup olma tavrındaki ısrarcı tutumu ile Türk sanat dünyasında varlığını en uzun süre devam ettiren sanat topluluğu olma özelliğini de elinde tutmaktadır. Günümüze kadar süregelen hiçbir akım ve ekolden etkilenmeyerek özgün bir estetik anlayışla etkinlikte bulunan topluluğun insanı merkez alan, ontolojik bir yaklaşım içinde gerçekleştirdikleri ortak bir söylem ve felsefeye dayalı olan resimlerinde biçimsel form ve düşünsel boyut açısından bütünlük sağlanmıştır. Bu çalışmada, 1967 yılındaki kuruluşundan günümüze kadar varlığını devam ettiren Akatünvel Sanat Topluluğu'nun dünya görüşünü yansıtan ve teorik bir temel üzerine kurulan sanat anlayışı, sanatçıların yapıtları üzerinden analiz edilerek pratikteki görünüşü ayrıntılı bir çözümlemeyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
By the 1960s, the understanding of group formation in the contemporary Turkish art scene changed and left its place to a new era in which individualization took its place. The Akatünvel Art Ensemble emerged in these years when Turkish art tended to individualize. While the ensemble is the first representative of the critical attitude towards individuality in our art history, it also holds the distinction of being the art community that has continued its existence in the Turkish art world for the longest time with its insistent attitude towards being a group. Integrity has been ensured in terms of formalform and intellectual dimension in the paintings of the community, which has been active with a unique aesthetic understanding and has been active with a unique aesthetic understanding until today, based on a common discourse and philosophy that they realize in a human-centered, ontological approach. In this study, the understanding of art, which reflects the worldview of the Akatünvel Art Ensemble, which has been in existence since its establishment in 1967 and is based on a theoretical basis, has been analyzed through the works of the artists and its appearance in practice has been revealed in a detailed analysis.