Dijital liderliğin örgütlerin yenilik gücü ve çevikliğine etkisi: Türkiye'deki dijital hastanelerde uygulama
The impact of digital leadership on organizational innovation capability and agility: A study in digital hospitals in Turkey
  1. Tez No: 922376
  2. Yazar: CANSU BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dijital liderliğin örgütlerin yenilik gücü ve çevikliğine etkisi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında sağlık hizmetinin sunumunda çalışan bireylerin dijital liderlik algılarını ölçen dijital liderlik ölçeği geliştirilmiş ve geliştirilen ölçek test edilerek örgütlerin yenilik gücü ve çevikliği üzerinde etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın alan araştırması iki aşamada yapılmıştır. İlk aşama olan ölçek geliştirmede, karma yöntemden yararlanılmıştır. Ölçek geliştirmenin ilk basamağında 14 akademisyene mülakat tekniği kullanılarak nitel araştırma yapılmıştır. Ölçek geliştirmenin ikinci basamağında sağlık profesyonellerinden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise, geliştirilen dijital liderlik ölçeği kullanılarak örgütlerin yenilik gücü ve çevikliği arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın verileri Türkiye'de Sağlık Bakanlığına bağlı 2023 yılında Seviye 6 ve Seviye 7 dijital hastane belgesi almayı hak kazanmış hastanelerin yönetsel birimlerinde çalışmakta olan 391 çalışandan anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde MAXQDA 2022, IBM SPSS 23 ve SmartPLS 4.1.0.6 paket programları kullanılmıştır. Dijital liderliğin örgütsel yenilik ve örgütsel çevikliğine etkisi yapısal eşitlik modeliyle test edilmiştir. Araştırma sonucunda dijital liderliğin örgütlerin yenilik gücü ve çevikliği üzerinde pozitif ve güçlü yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte katılımcıların dijital liderlik algı seviyelerinin sağlık işletmelerinin dijital hastane seviyelerine ve katılımcıların dijital hastane olma sürecine katkı düzeyine göre anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak sağlık işletmeleri yöneticilerine ve araştırmacılara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the impact of digital leadership on organizations' innovation capabilities and agility. Within the scope of the research, a digital leadership scale was developed to measure the perceptions of individuals working in healthcare service delivery regarding digital leadership, and this scale was tested to investigate its impact on organizations' innovation capabilities and agility. The field research was conducted in two stages. In the first stage, which involved scale development, a mixed-method approach was used. The initial step in scale development involved qualitative research through interviews with 14 academics. In the second step of scale development, data were collected from healthcare professionals using a survey technique. In the second phase of the research, the relationship between organizations' innovation capabilities and agility was determined using the developed digital leadership scale. Data were collected via a survey from 391 employees working in managerial units of hospitals affiliated with Turkey's Ministry of Health that qualified for the Level 6 and Level 7 digital hospital certificates in 2023. Data analysis was conducted using the MAXQDA 2022, IBM SPSS 23 and SmartPLS 4.1.0.6 software packages. The impact of digital leadership on organizational innovation and organizational agility was tested using a structural equation model. The research concluded that digital leadership has a positive and strong impact on organizations' innovation capabilities and agility. Furthermore, it was found that participants' levels of digital leadership perception differed significantly based on the digital hospital levels of healthcare organizations and the extent of participants' contributions to the digital hospital process. Based on the research results, recommendations were made for healthcare managers and researchers.