Havaalanı hava tarafı kapasite planlama modeli geliştirme ve bir uygulama
Airport airside capacity planning model development and an application
- Tez No: 922378
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OKTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hava taşımacılığına olan talebin artması, havaalanları üzerinde oluşan baskıyı arttırmakta ve mevcut altyapılar bu talebi karşılama konusunda yetersiz kalmaktadır. Gelişmekte olan pazarlarda havaalanı hava tarafının kapasite yetersizliği, üstesinden gelinmesi gereken kritik bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, kapasitesi yetersiz olan veya böyle bir sorunla karşılaşma riski olan havaalanlarının kapasitesini arttırmak amacıyla hava tarafı kapasite iyileştirme planlamasına yönelik çok amaçlı bir karar destek sistemi geliştirmeyi hedeflemektedir. Geliştirilen model, üç temel modülden oluşmaktadır. İlk modül, ortaya konan hava tarafı simülasyon modeli ile hava tarafı süreçlerindeki kapasite kısıtları belirlenmiş ve bu süreçlerin birbirleriyle etkileşimi değerlendirilmiştir. İkinci modül, Bulanık En-İyi En-Kötü Yöntemi (F-BWM) ile Analitik Ağ Süreci (ANP-BCR) birleştirilerek geliştirilen hibrit çok kriterli karar verme (ÇKKV) modeli ile iyileştirme önerilerini değerlendiren bir modüldür. İyileştirme önerileri, kapasiteyi artırma, maliyet, süre ve riskleri en aza indirgeme hedefleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Son modül ise, karar vericilere rehberlik eden bir proje akış şeması sunmakta ve önerilen aktivitelerin tamamlanma sürelerine dair öngörüler ortaya koymaktadır. Önerilen model, Sabiha Gökçen Havaalanı hava tarafı özelinde uygulanarak, geliştirilen özgün metodolojilerin pratikte kullanılabilirliği gösterilmiştir. Vaka çalışmasının sonuçları, planlamacılara hava tarafı iyileştirme projelerinde en etkin programların nasıl oluşturulabileceğine dair bir yol haritası oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
As the demand for air transportation increases, the pressure on airports increases and the existing infrastructures become inadequate. The inadequacy of airport airside capacity is a problem that needs to be overcome in developing markets. This study aims to develop a multi-objective decision support system for airside capacity improvement planning in order to improve the capacity of airports that have or may be insufficient in capacity. The developed model consists of three basic modules. In the first module, the capacity constraints in airside operational processes were determined with the airside simulation model and the interaction of these processes with each other was evaluated. The second module is a module that evaluates improvement suggestions with a hybrid multi-criteria decision-making (MCDM) model developed by combining the Fuzzy Best-Worst Method (F-BWM) and the Analytical Network Process (ANP-BCR). Improvement suggestions are evaluated in line with the objectives of increasing capacity, minimizing cost, time and risks. The last module presents a project flow chart that guides decision makers and provides predictions about the completion times of the proposed activity. The application of the proposed model to the airside of Sabiha Gökçen Airport has demonstrated the practical usability of the original methodologies developed. The results of the case study have clearly shown planners how to develop the most effective programs for airside improvement projects.