Psikolojik iyi oluşun, örgütsel bağlılık ve iş performansına etkisi: Ankara'da özel sektör çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of psychological well-being on organizational commitment and job performance: A research on private sector employees in Ankara
  1. Tez No: 922405
  2. Yazar: AHMET BATUHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kurumların sürekliliklerini sağlayabilmesi adına kritik olan unsurlardan birisi de personellerin performanslarının arttırılmasıdır. Bu kapsamda literatürde iş performansı üzerinde etkili olan ve bunu etkileyebilecek olan her çeşit unsurun incelenmesinin gerekliliği üstüne pek çok vurgu yapılmıştır. Özellikle de son dönemlerde kurumların başarısında en değerli kaynağın ise insan olduğu gerçeğinden yola çıkarak, personellerin psikolojik tarafının da incelenmesi ve personel performansına yönelik muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi yararlı görülmektedir. Kurumların içerisinde oldukları ruh hali, motivasyon seviyesi, psikolojik sermaye ya da duygusal zeka seviyesi gibi unsurların hepsi personelin psikolojik tarafını oluşturmaktadır. Psikolojik iyi oluş ve güven de benzer biçimde personel psikolojisini yansıtmakta olan unsurlardandır. Kurumların başarısında en önemli faktörün insan olduğu gerçeğinin açığa çıkmasıyla dönemimizde personellerin psikolojik tarafının araştırılması son derece önemli bir gerçeklik durumuna gelmiştir. Personelin motivasyonu, içerisinde yer aldığı ruh hali ve iş ortamı gibi pek çok faktör, personel performansını olumsuz veya olumlu tarafta etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the critical elements for institutions to ensure their continuity is to increase the performance of personnel. In this context, a lot of emphasis has been placed in the literature on the necessity of examining all kinds of elements that have an impact on job performance and that may affect it. Especially considering the fact that people are the most valuable resource in the success of institutions in recent times, it is considered useful to examine the psychological side of personnel and evaluate their possible effects on personnel performance. All the elements such as the mood, motivation level, psychological capital or emotional intelligence level in which the institutions are located constitute the psychological side of the personnel. Psychological well-being and trust are also elements that reflect personnel psychology in a similar way. With the revelation of the fact that the most important factor in the success of institutions is the human being, the investigation of the psychological side of personnel has become an extremely important reality in our period. Many factors such as the motivation of the staff, the mood in which they take part and the work environment can affect the performance of the staff on the negative or positive side.