Sanal, uygulamalı ve karma laboratuvar uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin kavramsal anlama ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of virtual, hands on and hybrid laboratory environments on the conceptual understanding and science process skills of middle school students
  1. Tez No: 922409
  2. Yazar: KÜBRA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı sanal, uygulamalı ve karma laboratuvar ortamlarının ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin ışığın kırılması konusundaki kavramsal anlamalarına ve bilimsel süreç becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma 2022-2023 yılında MEB'e bağlı bir ortaokuldan gönüllü katılım sağlayan 3 şubeye ayrılmış 54 kişilik 7. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Her bir sınıf yalnızca uygulamalı laboratuvarı kullanan grup, yalnızca sanal laboratuvarı kullanan grup ve uygulamalı ile sanal laboratuvarı birlikte kullanan gruplardan birine atanmıştır. Veri toplama aracı olarak Işığın Kırılması Kavramsal Anlama Ölçeği ve Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden ANCOVA, parametrik olmayan testlerden non parametrik ANCOVA ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre üç farklı laboratuvar (sanal, uygulamalı ve karma) ortamında yapılan öğretim, öğrencilerin kavramsal anlamaları ve bilimsel süreç becerilerini geliştirmede etkilidir. Ayrıca karma laboratuvarın kullanıldığı grubun bilimsel süreç becerileri, sanal laboratuvarın kullanıldığı gruba göre daha fazla gelişmiştir. Buna karşın öğrencilerin kavramsal anlamalarında gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of virtual, applied and hybrid laboratory environments on the conceptual understanding and science process skills of 7th grade secondary school students on the refraction of light. Quasi-experimental research model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study was carried out in 2022-2023 with 54 7th grade students from a secondary school affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) who voluntarily participated in the study, divided into 3 classes. Each class was assigned to one of the groups, which are using only the hands-on laboratory, the group using only the virtual laboratory, and the group using both the hands-on and virtual laboratories. Refraction of Light Conceptual Understanding Scale and Scientific Process Skills Scale were used as data collection tools. SPSS 26 package programme was used to analyse the data. ANCOVA from parametric tests, non-parametric ANCOVA and Wilcoxon Signed Ranks test from non-parametric tests were used to analyse the data. According to the results of the study, teaching in three different laboratory environments (virtual, applied and hybrid) is effective in developing students' conceptual understanding and science process skills. In addition, the science process skills of the group in which hybrid laboratory was used developed more than the group in which virtual laboratory was used. However, no significant difference was found between the groups in students' conceptual understanding.