Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarındaki söz varlığının incelenmesi
Analysis of vocabulary in Şermin Yaşar's children's books
  1. Tez No: 922408
  2. Yazar: MURAT KAVUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALP KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsanlar arasında iletişim kurmayı sağlayan en önemli araç dildir. Dile yüklenen niteliklerden birisi de söz varlığıdır. Bir dilin söz varlığı; atasözleri, deyimler, ikilemeler, ilişki ifadeleri, yansıma sözcükler gibi ögelerden oluşur. Söz varlığı çalışmaları bir dilin yapısını, anlatım güzelliklerini ortaya çıkarma yönünden önemlidir. Her yazar, kendine özgü üslubu ve söz evreni ile eserlerini oluşturur. Bu çalışmada, Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarının söz varlığı unsurları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, doküman incelemesi modelinin kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Şermin Yaşar'ın eserleri evreni, yazara ait incelenen çocuk kitapları da çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem seçiminde amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Söz konusu eserler incelenerek tüm eserlerin söz varlığına ulaşılmıştır. Ulaşılan söz varlığı ögeleri (atasözü, deyim, ikileme, ilişki sözleri ve yansıma) listelenip kendi içerisinde abece sırasına göre gösterilmiştir. İlgili verilerin sayısal değer ve yüzdelik olarak karşılıkları çeşitli grafiklerle gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda, en çok tespit edilen söz varlığı ögesinin deyimler olduğu görülmüştür. Atasözleri ise en az tespit edilen söz varlığı ögesi olmuştur. İncelenen eserlerin dilimizin söz varlığını ve anlatım olanaklarını yansıttığı ve okurların söz dünyasını zenginleştirebilecek nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most important tool that enables communication among people is language. One of the qualities attributed to language is vocabulary. Vocabulary of a language consists of elements such as proverbs, idioms, reduplications, relationship expressions, reflection words. Vocabulary studies are important in terms of revealing the structure of a language and its beauty of expression. Each writer creates his/her own works with his/her own unique style and world of words. In this study, it is aimed to examine Şermin Yaşar's children's books in terms of vocabulary elements. This research is a qualitative research using the documment reviev model. Şermin Yaşar's works form a kind of world and the boks analyzed are examples of the work done. Purposive sampling method was used in the sample selection of the study. By studying the works in question, the vocabulary of the works is revealed. These vocabulary items (proverb, idiom, reduplication, relationship words and reflection) are listed and shown in alphabetical order. The numerical values and percentage equivalents of the relevant date are shown with various graphics. As a result of the study, it was seen that the most frequently identified vocabulary element was idioms. Proverbs, on the other hand, were the least detected vocabulary element. İt is seen that the works reflect the vocabulary and richness of expression of our language. It is also clear that the works are capable of enriching the readers' vocabulary.