Fizik öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin kullanılması: Meta-sentez çalışması
Using the flipped learning model in physics teaching: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 922412
  2. Yazar: MURAT ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fizik eğitimi, öğrencilerin soyut kavramları somut deneyimlerle birleştirme ve kavramsal anlayışlarını güçlendirme sürecidir. Bu bağlamda, geleneksel öğretim metotları yerine alternatif bir yaklaşım olarak öne çıkan ters yüz edilmiş öğrenme modeli, öğrencilerin fiziksel prensipleri daha etkin bir şekilde anlamalarını sağlayabilir. Geleneksel sınıf ortamlarının ötesinde, ters yüz edilmiş öğrenme modeli, fizik öğretiminde yeni bir bakış açısı sunar. Bu model, öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerini yönetmelerine olanak tanır ve bu sayede kavramsal anlayışlarını derinleştirebilecekleri bir ortam sağlar. Bu meta-sentez çalışması, fizik öğretiminde kullanılan ters yüz edilmiş öğrenme modelinin literatürdeki varlığını ve etkilerini sentezleyerek derinlemesine incelemeyi hedefler Bu çalışma, mevcut araştırmaların sentezlenmesi yoluyla ters yüz edilmiş öğrenme modelinin fizik öğretimine olan katkılarını ve etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu sentez, eğitimcilerin daha etkili öğrenme yöntemleri geliştirmelerine ve öğrencilerin fiziksel prensipleri daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olabilir. Bu sentez, eğitimcilerin daha etkili öğrenme yöntemleri geliştirmelerine ve öğrencilerin fiziksel prensipleri daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, bu çalışma, gelecekteki araştırmalar için temel bir dayanak oluşturarak, fizik öğretimindeki metodolojik yeniliklere ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Physics education is the process of combining students' abstract concepts with concrete experiences and strengthening their conceptual understanding. In this context, the flipped learning model, which stands out as an alternative approach to traditional teaching methods, can enable students to understand physical principles more effectively. Beyond traditional classroom environments, the flipped learning model offers a new perspective in teaching physics. This model allows students to manage their own learning processes and thus provides an environment in which they can deepen their conceptual understanding. This meta-synthesis study aims to analyze in depth the existence and effects of the flipped learning model used in physics teaching by synthesizing it in the literature. This study aims to analyze in detail the contributions and effects of the flipped learning model to physics teaching by synthesizing existing research. This synthesis can help educators develop more effective learning methods and help students gain a deeper understanding of physical principles. This synthesis can help educators develop more effective learning methods and help students gain a deeper understanding of physical principles. Additionally, this study aims to shed light on methodological innovations in physics teaching by providing a basic basis for future research.