Troya Müzesi'nde bulunan Kebren sikkeleri
Kebren coins in the Troy Museum
- Tez No: 922428
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN KÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Troya Müzesi sikke koleksiyonunda bulunan Kebren sikkeleri oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, Troya Müzesi envanterine kayıtlı olup satın alma, hibe ve müsadere yolu ile koleksiyona kazandırılan 370 adet sikkeyi kapsamaktadır. Çalışma kapsamında bulunan sikkeler incelenerek kentin darp ettiği sikkeler hakkında nümismatik verilere ulaşmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda sikkeler, darp edildiği dönemlere ve ikonografilerine göre tasniflenmiş sonuç olarak kentin darp ettiği sikkelerde 12 ana tip tespit edilmiştir. Çalışmada, Kebren'in darp ettiği bronz sikkelerin gümüş sikkelere oranla daha fazla olduğu belirlenirken, gümüş sikkelerde en fazla koç başı-incus tipinin, bronz sikkelerde ise en fazla Apollon-koç başı tipinin tercih edildiği görülmüştür. Kebren, sikkeler üzerinde kullanmış olduğu ikonografilerde kentin ekonomisinde önemli bir yer tutan koç figürüne, kent için önemli olan Apollon'a sıklıkla yer vermiştir. Ayrıca kentin, kültürel etkileşimleri, özerkliği ve bağımsızlığını yansıtan ikonografik unsurlara da sikkeler üzerinde yer verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Kebren coins in the coin collection of the Troy Museum. This thesis covers 370 coins registered in the inventory of the Troy Museum and added to the collection through purchase, donation and confiscation. By analyzing the coins found within the scope of the study, it is aimed to obtain numismatic data about the coins minted by the city. In this context, the coins were classified according to the periods in which they were minted and their iconography, and as a result, 12 main types were identified in the coins minted by the city. In the study, it was determined that the bronze coins minted by Kebren were more common than silver coins, while the ram's head-incus type was preferred the most in silver coins and the Apollo- ram's head type was preferred the most in bronze coins. In the iconography used on the coins, Kebren frequently included the ram figure, which has an important place in the economy of the city, and Apollo, who is important for the city. In addition, it is understood that the city also included iconographic elements reflecting the cultural interactions, autonomy and independence of the city on the coins.