Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde yer alan Polyksena Lahdi'ndeki kurban sahnesinin incelenmesi ve seramik malzemeyle yorumlanması
Analysis and interpretation scenes of sacrifice of Polyksena Tomb at the Çanakkale Archeolgical Museum and reinterperation by ceramic material
- Tez No: 306483
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. FATİH KARAGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Polyksena Lahdi, Çanakkale'de gün ışığına çıkartılarak literatüre girmiş, günümüzde Çanakkale Arkeoloji müzesinde teşhir edilmekte olan bir eserdir. Bir çok vazo resmi üzerinde de betimlenen, Troia savaşının sonundaki hikayenin baş karakterinden biri olan Polyksena'nın, hazin mitolojik öyküsünün, şu ana kadar bulunan en gerçekçi işleniş biçimini, plastik anlatım diliyle günümüze dek taşımaktadır. İnsanlığın var oluşu ile başlayan, kimlik oluşumları; kurum ve kişilere tanınan tanrısal güç ile kutsal sayılan törenlerin inanç uğruna uygulanmasına neden olmuştur. Kurban törenleri, çoğunlukla inanç için düzenlenmiş ve dönemlerine göre farklılıklar göstererek tanrıların istekleri doğrultusunda gerçekleşmesi sağlanmıştır. Polyksena'nın kurban edilmesinde de yarı olarak tanrı kabul edilen Akilleus'un, onunla evlenme isteği ve biten savaşın sonunda yeniden deniz yolculuğuna çıkarak vatanlarına dönmek isteyen askerlerin, sakin bir deniz yolculuğu geçirme inançlarına bağlı olarak, karşımıza çıkmasıdır.Kurban etme eylemi, geçmişten günümüze kadar her toplumda varlığını sürdürmüş ve hala sürdürmekte olan bir inanç biçimidir. Her ne kadar günümüzdeki kanlı kurban törenleri, hayvan kurbanı olarak farklı biçim ve anlayışlarla sürdürülmekte olsa da, az gelişmiş toplum ya da kişilik eksikliklerinde, insan kurban etme ritüelleri ya da törelerinin, sosyo-psikolojik açıdan bakıldığında, şiddet ? eylem paralelinde akıl dışı sayılabilecek biçimlerde uygulandığı bir gerçektir.Geçmiş dönemlerden günümüze kadar ulaşan süreçte de, Troia savaşını işleyen mitolojik hikayeler, sanatçıların ilgisini çekmiş ve sanat eseri üretiminde farklı etki ve dışavurumların yaratılmasına yardımcı olmuştur. Bu çalışmada; plastik sanatların farklı disiplinlerinde konu olarak işlenen insan kurban teması incelenip, Polyksena'nın kurban töreninden hareketle, yeni biçim ve formlar tasarlanıp, bu formlar seramik malzeme ile çağdaş sanat eseri olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyksena Tomb, the Dardanelles into the literature by removing the light of day, today is a work which is being exhibited in the Çanakkale Archaeological Museum. A lot depicted on vases, picture, at the end of the Trojan War story is one of the main character Polyksena's, sad story of the mythological, so far the most realistic way of processing, plastic, until the present day is the language of expression.Existence of humanity, starting with the formation of identity, institutions and individuals with well-known divine power has led to the implementation of the sacred ceremonies for the sake of faith. Sacrifice ceremonies, often modified to faith and according to the demands of the gods by showing differences in the realization of the periods provided. God accepted the sacrifice as part Polyksena's Akilleus's, and ending with her desire to marry again at the end of the war out of the sea journey of the soldiers who want to return to their homeland, spend a quiet sea voyage, depending on their beliefs, present revelation.Act of sacrifice, the past and still continues to the present day maintained a belief in the existence of every form of society. Although today's bloody sacrifices, the animal victims of different forms and ongoing insights, though, or personality deficiency in less developed society, the rituals of human sacrifice or morals, socio-psychological perspective, violence - can be considered irrational forms of action are applied in parallel is a fact.Historical periods reaching up to the present process, the mythological stories of the Trojan war, functioning, and attracted the attention of artists producing works of art has helped to create different effects and expressions. In this study, the plastic arts of different disciplines in the subject reviewed and processed the theme of human sacrifice, the sacrifice ceremony Polyksena's motion, and forms a new format designed and interpreted this as a work of contemporary art forms with the ceramic material.