Türkiye'de 1980 sonrasında dış borçların gelişimi ve ekonomik etkileri
  1. Tez No: 92243
  2. Yazar: KENAN TOPRAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TÜRKİYE'DE 1980 SONRASINDA DIŞ BORÇLARIN GELİŞİMİ ve EKONOMİK ETKİLERİ Kenan TOPRAKÇI İktisat Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 1999 Danışman; Yrd.Doç.Dr. İsmail AYDOĞUŞ Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkelerde borçlanması esas olarak kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşabilmek için gerekli yatırımlarını finanse edecek yabancı sermayeye muhtaç olmalarından ileri gelmektedir. Dış borçlanmama temelinde genellikle yurt içi tasarrufların yeterli düzeyde olmamasıdır. Bu duruın az gelişmiş ülkelerde süreklilik gösteren bir problemdir. Ödemeler dengesi açıklarını kapatma veya büyüme ve istihdam gibi amaçlara ulaşmak için alınan dış krediler amacına uygun kullanıldığı takdirde olumlu etki yaratmaktadır. Bu bağlamda, ülkemizde 1980'lerden sonra gerek tasarruf açığı gerekse dış ticaret açığı nedeni ile dış kaynaklara başvurmak zorunda kalınmıştır. Bu çalışına üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm: Bir bütün dış borcun tanımı kavramaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm: Türkiye'de dış borçların nedenleri- ve tarihsen gelişimi üzerinde durulmuştur. Genel çerçevede olmak kaydı ile ekonominin genel dengesi ve ödemeler dengesi üzerinde etkileri makro açıdan radyolarla analiz edilmiştir. Üçüncü bölüm: Dış borçların Türkiye ekonomisine etkileri makro açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn general, borrowing of less developed countries from the developed ones comes from their need offoneing copital to finance thenecessory investment in order to reach the level of the developed countries. The main reason for the external indebtedness is the lack of edequate level of internal savings. This is a permonent problem of less developed countries. Fo reing eredits enacted to coverthe balonce of payments deficits or to ensure mil employment and economic growht if used properly, will have positive effects. In this context foreing dept has an impact on general equilibrium ofeconomy and bolonce of poyments. in our countruy, the need has arised far fareing borrowing post 1980' s to finanse both the saving gop and trade deficit. The study consists of three parts. İn the first section; as a whole ofter thedescription of external depts and its Related concepts are given, in the second part, Turkish reasons and historical development of external debts were studied ina general frome work, analized the impact of external debt with vorious ration on general equilibrium ofeconomy. The third port analized the impoct of external debt with warious rations on general ef economy in the Turkey.