İlkokullarda yaşanan akran zorbalığı hakkında sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi (Çumra ilçesi örneği)
Determining the opinions of classroom teachers about peer bullyingin primary schools (Çumra district example)
  1. Tez No: 922437
  2. Yazar: HAYRÜNNİSA ÇELİKATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN DALAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akran zorbalığı, bir öğrencinin fiziksel, sözel, sosyal veya dijital yollarla kasıtlı ve sürekli olarak bir veya birden fazla öğrenci tarafından zarar görmesi, aşağılanması ya da dışlanmasıdır. Bu durum, mağdur öğrencinin kendisini savunmakta zorlandığı ve güç dengesizliğinin bulunduğu bir süreçtir. Süreçte psikolojik, akademik ve sosyal açıdan olumsuz etkiye maruz kalan öğrenci, hayatı boyunca farklı birçok zorbalığa da karşı koyamayabilir. Zorbalık, mağdur öğrencinin sosyal çevreyle olan ilişkilerini zayıflatabilir, yalnızlık hissini artırabilir ve başkalarına güvenme konusunda sorun yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle akran zorbalığını önlemek ve etkilerini azaltmak için eğitimcilerin, ailelerin ve okul yönetimlerinin farkındalığının geliştirmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmada ilkokullarda yaşanan akran zorbalığı hakkında sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda nitel yöntem izlenmiş ve durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ili Çumra ilçesinde görev yapmakta olan 25 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniğine başvurulmuş ve yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre akran zorbalığının artışında teknolojik, psikolojik, bireysel ve çevresel faktörler belirleyici olmuştur. Teknolojik nedenler arasında sosyal medyanın ve teknolojinin bilinçsiz kullanımının zorbalık davranışlarını artırdığı görülmektedir. Psikolojik ve çevresel faktörler açısından ise aile ve çevrede kötü örnek teşkil eden davranışların çocuklarda zorbalığı pekiştirdiği belirlenmiştir. Ailede şiddetin normalleşmesi, çocukların bu davranışları model almasına yol açmaktadır. Sınıflarda en yaygın zorbalık türünün sözlü zorbalık olduğu saptanmıştır. Bu tür zorbalığın mağdurlar üzerinde ciddi psikolojik etkiler bıraktığı vurgulanmış ve erken müdahalenin önemi belirtilmiştir. Öğretmenlerin zorbalık durumlarına müdahalede en sık kullandığı yöntemler arasında“davranışın verdiği zararı fark ettirme,”etkili iletişim kurma ve öğrencilerin davranışlarını takip etme öne çıkmıştır. Eğitim ve bilinçlendirme, öğretmenlerin zorbalığı önlemek için alınması gereken tedbirlerle ilgili en fazla yöneldikleri kategori olmuştur. Bu kategoride, ailenin bilgilendirilmesi ve doğru davranışların öğrenciye öğretilmesi, zorbalığı önlemek için kritik önlemler olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Peer bullying is the intentional and continuous harm, humiliation or exclusion of a student by one or more students through physical, verbal, social or digital means. This is a process in which the victimized student has difficulty defending himself/herself and there is an imbalance of power. The student, who is exposed to negative effects in psychological, academic and social aspects during the process, may not be able to resist many different bullying throughout his/her life. Bullying can weaken the victimized student's relationships with the social environment, increase the feeling of loneliness and cause problems in trusting others. Therefore, it is of great importance for educators, families and school administrations to raise awareness in order to prevent peer bullying and reduce its effects. The aim of the study is to determine the opinions of classroom teachers about peer bullying in primary schools. For this purpose, the qualitative method was followed and the case pattern was used. The study group of the study consists of 25 classroom teachers working in Çumra district of Konya province. Interview technique was used as the data collection method and a semi-structured interview form was prepared. Content analysis method was used in the analysis of the data. According to the research findings, technological, psychological, individual and environmental factors have been decisive in the increase of peer bullying. Among the technological reasons, it is seen that the unconscious use of social media and technology increases bullying behaviors. In terms of psychological and environmental factors, it has been determined that behaviors that set a bad example in the family and the environment reinforce bullying in children. The normalization of violence in the family leads children to model these behaviors. It has been determined that the most common type of bullying in classes is verbal bullying. It has been emphasized that this type of bullying has serious psychological effects on the victims and the importance of early intervention has been stated. Among the methods most frequently used by teachers in intervening in bullying situations,“making students aware of the harm caused by the behavior,”establishing effective communication, and monitoring students' behaviors have come to the fore. Education and awareness-raising have been the categories that teachers have turned to the most regarding the measures that need to be taken to prevent bullying. In this category, informing the family and teaching students the correct behaviors have been defined as critical measures to prevent bullying.