Kimya konularının mikro düzeyde incelemesinde işbirlikli katalist metodun akademik başarıya etkisi
The effect of the cooperative catalyst method on the micro level study of chemistry topics on academic achieves
- Tez No: 922439
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı öğrencilerin kimya konularını daha iyi kavrayarak soyut kavramları somut hale getirmelerini sağlamak, işbirlikli öğrenme ile grup içindeki etkileşimi arttırarak öğrencilerin akademik başarılarını yükseltmek, geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda yenilikçi çözümler sunmak, aktif katılımı teşvik ederek öğrencilerin derse olan ilgisini arttırmak, öğrencilerin bilimsel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmektir. Yöntem: Araştırmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma deseninin kullanılmasındaki amaç ise değişkenlerin ölçülmesi ve bu değişkenler arasındaki neden-sonuç ilişkilerinin belirlenmesidir. Deneysel desende, uygulama grubu eşit olasılıkla seçilen deney veya kontrol grubudur.Yarı deneysel desenler, eğitim araştırmalarında yaygın olarak kullanılmakta; gruplar önceden belirlenip, deney ve kontrol grubu rastgele seçilmektedir. Araştırmada, bir deney ve bir kontrol grubu olarak okulun iki şubesi veya bir şubede iki farklı grup kullanılabilir.Deney grubuna etki uygulaması yapılırken, kontrol grubunda geleneksel yöntemle dersler işlenmiştir.Uygulama öncesi ve sonrası her iki grubun başarıları ölçülmüştür.Bu desen, eğitimdeki etkililiği değerlendirmek için uygun bir yöntem olarak seçilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada elde edilen UCT puanlarına bakıldığında, her iki üniteyi alan öğrenci gruplarının başarıları,100 puan üzerinden öntest puan ortalamaların 30 sontestte ise 37 üstünde olduğu görülmüştür. Çalışma gruplarında öntestte elde edilen verilerin bağımsız t testi sonuçlarına bakıldığında, istatistiksel olarak gruplar arasında bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Kimyasal bağların anlaşılması öğrenciler için karmaşık ve sıklıkla zorlu bir konu olmaya devam etmektedir. Sonuçlar: Çalışmamızda deney grubu öğrencilerin kontrol grubuna göre başarılı olmasının tek nedeni C2M yöntemindeki akran yardımından kaynaklanabilir. DG ve KG öğrencilerin moleküler ölçekte çözünme ve karışım problemlerine beklenen düzeyde cevap veremedikleri görülmektedir. Bunun başlıca nedenleri; moleküllerin davranışını görselleştirmek zordur, özellikle de yeni başlayanlar için. Öğrencilerin genellikle maddenin durum grafiğindeki moleküler düzeydeki olaylarla ilgili problemleri çözmekte zorluk çektiği ve olayı tam kavrayamadıkları görülmektedir. Öğrenciler, moleküler davranışı gösteren net, somut örneklere veya uygulamalı deneylere (modeller, simülasyonlar veya animasyonlar kullanmak gibi) maruz kalmamışlarsa, bu kavramları kavramsal veya matematiksel bir çerçevede anlamakta zorluk çekebilirler.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to enable students to better comprehend chemistry topics and make abstract concepts concrete, to increase students' academic success by increasing interaction within the group with cooperative learning, to offer innovative solutions in cases where traditional methods are inadequate, to increase students' interest in the course by encouraging active participation, and to develop students' scientific thinking and problem-solving skills. Method: In the research, a pretest-posttest control group quasi-experimental design was used, which is one of the quantitative and qualitative research designs. The purpose of using this research design is to measure variables and determine cause-effect relationships between these variables. In the experimental design, the application group is the experimental or control group which is selected with equal probability. Quasi-experimental designs are widely used in educational research; groups are determined in advance and the experimental and control groups are randomly selected. In the research, two branches of the school or two different groups in one branch can be used as an experimental and a control group. While the effect application was applied to the experimental group, the lessons were taught with the traditional method in the control group. The success of both groups was measured before and after the application. This design was chosen as an appropriate method to evaluate the effectiveness in education. Findings: When the UCT scores obtained in this study are examined, it is seen that the success of the student groups who took both units is 30 points out of 100 and 37 points in the posttest. When the independent t-test results of the data obtained in the pretest of the study groups are examined, it is determined that there is no statistical difference between the groups. Understanding chemical bonds continues to be a complex and often challenging subject for students. Conclusions: The only reason why the experimental group students were more successful than the control group in our study may be due to the peer assistance in the C2M method. It is seen that DG and KG students could not answer the dissolution and mixing problems at the molecular scale at the expected level. The main reasons for this are; It is difficult to visualize the behavior of molecules, especially for beginners. It is seen that students generally have difficulty solving problems related to events at the molecular level in the state graph of matter and cannot fully understand the event. If students have not been exposed to clear, concrete examples or practical experiments (such as using models, simulations or animations) that demonstrate molecular behavior, they may have difficulty understanding these concepts in a conceptual or mathematical framework.