Ebū 'Ubeyde'nin (ö.210) Mecāzu'l-Ḳur'ān'ı ile el-Aḫfeş el-Evsaṭ'ın (ö.215) Me'āni'l-Ḳur'ān'ının konularına göre mukayesesi
Comparison Abū 'Ubayda's (d.210) Majāz al-Quran with al-Akhfash al-Awsat's (d.215) Ma'āni'l-Quran according to the their topics
  1. Tez No: 922449
  2. Yazar: ESRA DENİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, problemi ve amacı, kapsam ve sınırlılıklarıyla yöntemi aktarılmıştır. İlk olarak Ebū 'Ubeyde'nin ilmi kişiliği ve Mecāzu'l-Ḳur'ān'ı telif etme sebebi aktarılmış ve M. Fuad Sezgin'in Mecāzu'l-Ḳur'ān'ın girişinde eserin el yazmaları, ismi ve muhtevası hakkında verdiği bilgiler tartışılmıştır. Devamında el-Aḫfeş el-Evsaṭ'ın ilmi kişiliği ile eseri Me'āni'l-Ḳur'ān'ın telif edilme sebebi üzerinde durulmuş ve eserinin özgünlüğü hakkında muhakkiki Abdulemir Muhammed Emin el-Verd'in değerlendirmeleri incelenmiştir. Birinci bölümde, Mecāzu'l-Ḳur'ān ile Me'āni'l-Ḳur'ān usul konularına; ikinci bölümde, dilbilim konularına göre mukayesesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise her iki eserin muhakkiklerinin ileri sürdükleri görüşler ve yapılan mukayese hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consist of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, the topic, problem, purpose and the method of the paper with its scope and delimitation were acknowledged. At first, the academic identity of Abū 'Ubayda and the purpose of his work Majāz al-Qur'ān, and the comments of M. Fuad Sezgin on the manuscript, title and the contents on the title page of the work were discussed. Afterward, the study continued with the academic identity of al-Akhfash al-Awsat, the motive behind his work Ma'āni'l-Qur'ān and the examination of researcher Abdulemir Muhammed Emin el-Verd about the authenticity of the work. The comparison of these two works, Majāz al-Qur'ān and Ma'āni'l-Qur'ān, was made in the following pages; the first chapter was based on methodology while the second chapter engaged with linguistics aspects. In the Conclusion, the study included a general review on the statements of the scholars and the comparison of both works mentioned.