Artroskopik omuz cerrahisi uygulanan hastalarda kostaklavikular ve yüzeyel servikal pleksus blok kombinasyonunun subomohyoid plan blok ile postoperatif analjezik etkinlik açısından karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic efficacy between the costoclavicular with superficial cervical plexus block combination and subomohyoid plane block in patients undergoing arthroscopic shoulder surgery
- Tez No: 922465
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TULGAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Artroskopik omuz cerrahisi çoğunlukla rotator kaf yırtığı, tekrarlayan omuz çıkıkları gibi omuz patolojilerinin neden olduğu ağrı ve hareket kısıtlılığını gidermek amacıyla uygulanan ortopedik cerrahi prosedürdür. Bu cerrahi prosedür, genellikle şiddetli postoperatif ağrı ile ilişkilidir. Multimodal analjezinin bir parçası olan periferik sinir blokları, postoperatif ağrının yönetiminde opioid tüketimini azaltan etkili bir yöntemdir. İnterskalen blok (İSB), omuz cerrahisinde yaygın olarak kullanılan ve altın standart olarak kabul edilen bir bölgesel tekniktir. Ancak, İSB'de frenik sinir blokajı ve buna bağlı hemidiyafram paralizisi riski yüksektir ve bu durum ciddi solunum komplikasyonlarına neden olabilir. Bu nedenle zaman içerisinde, diyafram koruyucu blok teknikleri geliştirilmiştir. Subomohyoid plan (SOP) blok, kostaklavikuler (KK) blok ve yüzeyel servikal (YS) blok bu tekniklere örnek olarak verilebilir. Bu çalışmada genel anestezi altında artroskopik omuz cerrahisi uygulanan hastalarda SOP blok ve KK+YS blok kombinasyonunun postoperatif analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize ve çift kör olarak Samsun Üniversitesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Genel anestezi altında tek taraflı artroskopik omuz cerrahisi planlanan hastalardan; 18-75 yaş aralığında, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) sınıfı I, II ve III olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar SOP ve KK+YS şeklinde randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Bloklar preoperatif dönemde ultrason kılavuzluğunda uygulandı ve hastalar postoperatif 24 saat takip edildi. Birincil sonlanım noktası 24 saatlik kümülatif morfin tüketimiydi. İkincil ölçümlerimiz; 1, 3, 6, 12, 18 ve 24. saatlerdeki postoperatif ağrı skoru, ilk analjezi talep zamanı, motor blok ve hemidiyafram paralizisi varlığı, bulantı-kusma insidansı ve QoR-15 anket sonuçlarını içeriyordu. Bulgular: Çalışmaya 28 kadın ve 33 erkek olmak üzere toplam 61 hasta alındı. (Grup SOP: 31, Grup KK+YS: 30). Postoperatif 24. saat kümülatif morfin tüketimleri SOP grupta ortalama 4.10±3.06 mg ve KK+YS grupta 3.60±3.10 mg olarak bulundu ve gruplar arasında tüm zaman dilimlerinde istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). Gruplar arası istirahat ve hareketle NRS skorları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Arthroscopic shoulder surgery is an orthopedic surgical procedure performed to relieve pain and movement restriction caused by shoulder pathologies such as rotator cuff tears and recurrent shoulder dislocations. This surgical procedure is usually associated with severe postoperative pain. Peripheral nerve blocks, which are a part of multimodal analgesia, are an effective method that reduces opioid consumption in the management of postoperative pain. The interscalene block (İSB) is a regional technique commonly used in shoulder surgery and is considered the gold standard. However, the risk of phrenic nerve blockade and associated hemidiaphragm paralysis is high in ISB, which can lead to serious respiratory complications. Therefore, over time, diaphragm-sparing block techniques have been developed. Examples of these techniques include the subomohyoid plane (SOP) block, costoclavicular (CC) block, and superficial cervical (SC) block. In this study, we aimed to compare the postoperative analgesic efficacies of SOP block and CC+SC block combination in patients undergoing arthroscopic shoulder surgery under general anesthesia. Methods: This study was conducted prospectively, randomized and double-blind at Samsun University Samsun Training and Research Hospital between January 2023 and May 2024. Patients aged between 18 and 75 years, classified as American Society of Anesthesiologists (ASA) class I, II or III, who were scheduled for unilateral arthroscopic shoulder surgery under general anesthesia were included in the study. Patients were randomized into two groups as SOP and CC+SC. Blocks were performed under ultrasound guidance before surgery and patients were monitored for 24 hours after surgery. Our primary endpoint was the 24-hour cumulative morphine consumption. Secondary outcomes included postoperative pain scores at 1, 3, 6, 12, 18, and 24 hours, time to first analgesic request, presence of motor block and hemidiaphragm paralysis, incidence of nausea and vomiting, and QoR-15 survey results. Results: A total of 61 patients, 28 female and 33 male, were included in the study. (Group SOP: 31, Group KK+YS: 30). Postoperative 24-hour cumulative morphine consumption was found to be 4.10±3.06 mg on average in the SOP group and 3.60±3.10 mg in the KK+YS group, with no statistically significant difference between the two groups at any time frame (p>0.05). NRS scores at rest and with movement were similar between the groups.