Ortaokul öğretmenlerinin ölçme değerlendirme ve liseye geçiş sistemine yönelik görüşleri
Secondary school teachers's on the assessment and evaluation and high school transition system
  1. Tez No: 922464
  2. Yazar: SELİM ALNIAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin 2024 yılı ölçme değerlendirme ve liseye geçiş sistemine yönelik görüşlerini incelemektir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Erzurum ilinde farklı ortaokullarda görev yapan 14 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniği tercih edilmiştir. Bulgular: Katılımcılardan elde edilen verilere göre öğretmenlerin çoğunun ortak sınavlar hakkındaki görüşleri olumsuzdur. Öğretmenlere göre ortak sınavlar öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz ardı etmektedir. Sınavlarda açık uçlu soru tipi tercih edilmesine yönelik bulgular incelendiğinde öğretmenlerin yarıya yakını bu durumu olumsuz bir durum olarak belirtmişlerdir. Katılımcılara göre açık uçlu soruların puanlaması zor olmakta, merkezi sınavlar ile zıt yönlü olmakta ve sadece açık uçlu sorular tek başına ölçmeye yeterli olmamaktadır. Katılımcıların çoğunluğu sınıf içi değerlendirme uygulamalarında zorluk yaşamaktadır. Liseye geçiş sistemine yönelik önerilerin başında mesleki yönlendirmelerin artırılması gerektiği gelmektedir. Katılımcılardan bazıları tek sınavın yeterli olmadığı bu yüzden birden fazla sınavın yapılması gerektiğini belirtmiştir. Sonuçlar: Elde edilen verilere göre ortak sınav uygulaması öğretmenler tarafından olumsuz bir durum olarak algılanmaktadır. Her öğrencinin aynı sınava girmesi eğitimde bireysel farklılıkları göz ardı etmektedir. Ortak sınavlar zaman ve iş gücü kaybı olarak nitelenmektedir. Ortak sınavlarda sadece açık uçlu soru tipinin uygulanması öğretmenler tarafından doğru bulunmamıştır. Ortak sınavlar uygulanırken öğretmenler güçlük çekmekte ve bu güçlüğün başında sınavları hazırlarken, uygularken ve puanlama yapılırken çok zaman kaybedilmesi gelmektedir. Ayrıca ortak sınavların öğrencileri strese soktuğu da gözlenmiştir. LGS sınav 8. sınıf düzeyinde ve yılda bir kez yapılmaktadır. Bu durumun öğrencilere yol açabileceği olumsuz sebeplerden dolayı sınav sayısı artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the opinions of secondary school teachers about the 2024 measurement and evaluation and high school transition system. Method: The study employed the phenomenological design, a qualitative research design. The participants of the study consisted of 14 teachers working in different secondary schools in the Erzurum province. The researcher prepared a semi-structured interview form as the data collection tool. The researcher preferred to use the descriptive analysis technique for the data. Findings: According to the data obtained from the participants, most of the teachers have negative opinions about common exams. According to teachers, common exams ignore students' individual differences. When the findings regarding the preference of open-ended question type in exams are examined, nearly half of the teachers stated this as a negative situation. According to the participants, open-ended questions are difficult to score, they are opposite to central exams, and open-ended questions alone are not sufficient to measure. The majority of participants have difficulties in classroom assessment practices. One of the primary recommendations for the high school transition system is that vocational guidance should be increased. Some of the participants stated that a single exam is not enough, so more than one exam should be taken. Conclusions: According to the data obtained, the practice of common examination is perceived as a negative situation by teachers. Taking the same exam for every student ignores individual differences in education. Joint exams are considered a waste of time and manpower. Teachers did not find it correct to use only open-ended question type in common exams. Teachers have difficulties when applying common exams, and the main reason for this difficulty is that a lot of time is wasted while preparing, administering, and scoring the exams. It has also been observed that common exams stress students. LGS exam is at the 8th grade level and is held once a year. The number of exams should be increased due to the negative effects this situation may cause to students.