Yenilikçi kitap uygulamalarında yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımı: Bir çocuk hikâye kitabı örneği
Use of artificial intelligence and augmented reality technologies in innovative book applications: A children's storybook example
- Tez No: 922466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hikâyeler, çocuklara farklı olay örgüleri, karakterler ve bakış açıları sunarak onların analiz, neden-sonuç ilişkisi kurma, alternatif çözümler üretme ve olayları farklı perspektiflerden değerlendirme becerilerini geliştiren önemli araçlardır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hikâye kitapları, geleneksel formatlardan çıkarak dijitalleşmekte ve yeni medya düzenindeki yerini almaktadır. Bu bağlamda, özellikle AG teknolojisi ve yapay zekâ araçlarının eğitim alanındaki entegrasyonu ile çocuk hikâye kitaplarının tasarımında yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. AG hikâye kitapları, çocuklara hikâyelerdeki karakterleri, olayları ve mekânları üç boyutlu, görsel ve işitsel olarak deneyimleme fırsatı sunarak okuma alışkanlığı kazandırmakta ve teknolojinin olumsuz etkilerine karşı uygun ve güvenilir alternatifler sağlamaktadır. Bu çalışmada, konuyla ilgili literatür taramaları gerçekleştirilmiş ve AG teknolojisinin okuma alışkanlığını eğlenceli bir şekilde kazandırmadaki rolü, okuma sırasında motivasyonu artırma potansiyeli ve okuma eylemini keyifli hale getirme katkıları ele alınmıştır. Ayrıca, daha önce yayımlanmış geleneksel bir çocuk hikâye kitabı, AG teknolojisi ile yeniden tasarlanmış ve tasarım sürecinde kullanılan teknik altyapı detayları aktarılmıştır. Uygulama projesinde Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Blender, Unity 3D, Vuforia yazılımları ve görsel oluşturan yapay zekâ araçları kullanılmıştır. Bu tez çalışması, Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin okuma alışkanlığı kazandırmadaki yenilikçi yaklaşımını örnekleyen nadir çalışmalardan biridir. Bu alanda gerçekleştirilecek araştırmaların, elde edilecek bulguların ve geliştirilecek uygulamaların önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
Stories are important tools that provide children with different plots, characters and perspectives and develop their ability to analyze, establish cause-effect relationships, produce alternative solutions and evaluate events from different perspectives. With today's technology, storybooks are becoming digital from traditional formats and taking their place in the new media order. In this context, it offers a program in the design of children's story books, especially with its knowledge of AR technology and artificial intelligence tools in the field of education. AR story books provide children with the opportunity to experience the characters, events and locations in the stories three-dimensionally, visually and audibly, thus helping them gain reading habits and providing suitable and reliable alternatives against negative environmental effects. In this study, literature reviews on the subject were conducted and the role of AR technology in gaining the habit of reading in an entertaining way, its potential to increase motivation during reading, and its contributions to making the act of reading enjoyable were discussed. In addition, a previously published traditional children's story book was redesigned with AR technology and the details of the technical infrastructure used in the design process were explained. Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Blender, Unity 3D, Vuforia software and visual artificial intelligence tools were used in the application project. This thesis is one of the rare studies that exemplify the innovative approach of Augmented Reality technology in gaining reading habits. The research to be carried out, the findings to be obtained and the applications to be developed in this field are of great importance.