Hipofizer yetmezlik tanılı hastalardasarkopeni sıklığının tespiti antropometrik,metabolik, klinik ve laboratuar bulgular ileilişkisinin değerlendirilmesi
In patients diagnosed with pituitary insufficiencydetection of the frequency of sarcopenia, anthropometric,with metabolic, clinical and laboratory findingsevaluation of the relationship
  1. Tez No: 922469
  2. Yazar: MEHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hipofizer yetmezlik (hipopituitarizm), hipofiz bezinin hormon üretimindeki yetersizlik sonucu ortaya çıkan ve çeşitli endokrin ve metabolik süreçleri etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Hipofiz hormonlarının iskemik nekroz, neoplazm, infiltratif hastalıklar veya genetik mutasyonlar gibi nedenlerle azalması, vücutta kas kütlesi kaybına yol açan sarkopeni gelişimini tetikleyebilir. Sarkopeni, kas kitlesi, gücü ve fonksiyonunda azalmaya yol açarak hastaların fiziksel işlevselliğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu çalışmada hipofizer yetmezliğin sarkopeni ile olan ilişkisi, kas dokusundaki değişimlerin klinik, laboratuvar ve antropometrik ölçümlerle değerlendirilmesini amaçladık. Bu sayede, hipopituitarizmli hastalarda sarkopeni gelişim riskinin daha iyi anlaşılması ve tedaviye yönelik stratejilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Endokrinoloji polikliniğine başvuran ve aktif tedavisi devam eden 30 hasta çalışmaya dahil edildi. 30 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu rutin check up amacıyla endokrinoloji polikliniğine başvuran ve tıbben herhangi bir hastalık tespit edilmeyen kişilerden oluşturuldu. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Niteliksel değişkenler n ve % olarak verilmiştir. Sayısal veriler için tanımlayıcı olarak ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Niceliksel verilerin normal dağılımı Kolmogrov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Kategorik verilerin birbiriyle ilişkisini incelemek için ki-kare testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen sayısal verilerin kategorik verilerle ilişkisi, ikili bağımlı kategorik veriler için Wilcoxon, ikili bağımsız kategorik veriler için Mann Whitney U testleri kullanılarak incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin korelasyonu Spearman Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pituitary insufficiency (hypopituitarism) is a serious health problem that occurs as a result of the insufficiency of the hormone production of the pituitary gland and various endocrine and metabolic parts. Disruption of pituitary hormones such as ischemic necrosis, neoplasm, infiltrative disease, or altered genetics can trigger the development of sarcopenia, which leads to deterioration in the body. Sarcopenia is a condition that negatively affects patients' physical recovery and quality of life by causing a decrease in muscle mass, strength and function. We aimed to evaluate the relationship of this effective pituitary treatment with sarcopenia and the changes in muscle tissue with clinical, laboratory and anthropometric measurements. In this way, it is aimed to better manage the risk of hypopituitarism and sarcopenia development and to develop treatment-oriented treatment. 30 patients who applied to the endocrinology outpatient clinic and whose active treatment was ongoing were included in the study. The healthy control group, consisting of 30 people, was composed of people who applied to the endocrinology outpatient clinic for routine check-up and were not diagnosed with any medical disease. SPSS 22.0 program was used in the statistical evaluation of the data obtained. Qualitative variables are given as n and %. Mean and standard deviation values are given as descriptive values for numerical data. Normal distribution of quantitative data was evaluated with the Kolmogrov-Smirnov (KS) test. Chi-square test was used to examine the relationship between categorical data. The relationship between non-normally distributed numerical data and categorical data was examined using Wilcoxon tests for binary dependent categorical data and Mann Whitney U tests for binary independent categorical data. The correlation of data that did not show normal distribution was evaluated with the Spearman Correlation test. p < 0.05 was considered significant. It was observed that the case group's BMI, %fat and fat mass were significantly higher (p=