Tokat gaziosmanpaşa Üniversitesi palyatif bakım servisine yatan hastalarda basınç yarası prevelansı ve risk faktörleri ile ilişkisi
Prevalence of pressure soles in patients admitted to tokat Gaziosmanpaşa University palliative care service and its relationship with risk factors
- Tez No: 922468
- Danışmanlar: DOÇ. NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, retrospektif olarak, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın amacı; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Palyatif Bakım Servisinde yatan hastaların basınç yarası prevelansının ve basınç yarası gelişiminde rol oynayabilecek risk faktörlerinin belirlenmesidir. Palyatif bakım hastalarının basınç yarası prevelansı hesaplanıp, risk faktörleri değerlendirilerek hastaların yaşam ve bakım kalitesini artırmak ve literatüre önemli bir katkı sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca palyatif bakıma başvuran hastaların sosyo-demografik özelliklerinin tanımlanması, Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Skalası ile basınç yarası riski, mevcut basınç yarasının özelliklerinin ve risk faktörleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi de amaçlanmıştır.01.04.2018 ve 30.11.2023 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Palyatif Bakım Servisinde yatarak tedavi edilen 1942 hasta içerisinden değerlendirmeye alınan basınç yarası bulunan 128'i kadın, 151'i erkek olan 279 hasta üzerinden yapılmıştır. Tanımlayıcı analizler çalışma gruplarının genel özellikleri hakkında bilgi vermek amacı ile yapılmıştır. Kategorik değişkenlere ilişkin veriler ise n(%) şeklinde; sürekli değişkenlere ait veriler ortalama±standart sapma şeklinde verilmektedir. Nicel değişkenlerin gruplar arasındaki ortalamalarını karşılaştırırken“İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi”nden yararlanılmaktadır. Nitel değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için çapraz tablolardan ve ki-kare testlerinden yararlanılmıştır. Pearson korelasyon katsayısı nicel değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanılmıştır. SPSS 22.0 istatistik programı yazılım için kullanılmıştır. Bulunan analizde p değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular ve sonuçlar; Basınç yarası insidansı %14.36 olarak tespit edilmiştir. Basınç yarası bulunan hastaların 217 (%77.8)'si servise kabul edildiğinde basınç yarası vardır 62 (%22.2) hastada ise serviste yatarken oluşmuştur. Hastanın yaşı, tıbbi araç ve girişimsel işlem durumu, beslenme şekli, üriner ve fekal boşaltım durumu, komorbite durumu mobilite durumu, bilinç durumu, primer tanısı, basınç yarası gelişmesinde rol alan risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Elde ettiğimiz veriler ve sonuçlar doğrultusunda 'kişinin immobilitesi arttıkça risk faktörleri artmakta, bununla birlikte Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Skalası puanı yükselmekte ve basınç yarası oluşumu artmaktadır' hipotezimiz de desteklenmiştir. Basınç Yarasında Risk Değerlendirmenin önemini gösteren çalışmamız sonucunda, Palyatif Bakım Servislerinde hastalara risk değerlendirmenin mutlaka yapılması ve basınç yarası oluşmasını önleyici girişimlerin planlanıp, uygulanması ve değerlendirilmesini, bu birimlerde çalışan hemşirelere ve ekibe basınç yarası riskleri, değerlendirme kriterleri ve basınç yarası bakımına ilişkin düzenli birim içi ve kurum içi eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted retrospectively, descriptively and relationship-seeking. The purpose of the research; To determine the prevalence of pressure ulcers in patients hospitalized in Tokat Gaziosmanpasa University Hospital Palliative Care Service and the risk factors that may play a role in the development of pressure ulcers. The aim of this study is to increase the quality of life and care of patients and to make a significant contribution to the literature by calculating the prevalence of pressure ulcers in palliative care patients and evaluating their risk factors. In addition, it was aimed to define the socio-demographic characteristics of patients admitted to palliative care, to evaluate the risk of pressure ulcers using the Braden Pressure Sore Risk Assessment Scale, the characteristics of the existing pressure ulcer, and its relationship with risk factors. The study was conducted on 279 patients, 128 female and 151 male, with pressure ulcers among 1942 patients treated in the Palliative Care Department of Tokat Gaziosmanpasa University Hospital between 01.04.2018 and 30.11.2023. Descriptive analyses were conducted to provide information about the general characteristics of the study groups. Data for categorical variables are given as n(%); data for continuous variables are given as mean±standard deviation. When comparing the means of quantitative variables between groups, the Significance Test for the Difference Between Two Means and One-Way Analysis of Variance are used. Cross-tabulations and chi-square tests were used to evaluate the relationship between qualitative variables. Pearson correlation coefficient was used to evaluate the relationship between quantitative variables. SPSS 22.0 statistical program was used for software. In the analysis, p values were considered statistically significant when calculated less than 0.05. Findings and Results; The incidence of pressure ulcers was found to be %14.36. Of the patients with pressure ulcers, 217 (%77.8) had a pressure ulcer when they were admitted to the ward, and 62 (%22.2) patients had a pressure ulcer while they were in the ward. The patient's age, medical device and interventional procedure status, nutritional status, urinary and fecal excretion status, comorbidity status, mobility status, consciousness status, primary diagnosis were determined as risk factors that play a role in the development of pressure ulcers. In line with the data and results we obtained, our hypothesis that 'as the person's immobility increases, risk factors increase, and the Braden Pressure Sore Risk Assessment Scale score increases and pressure sore formation increases' was also supported. As a result of our study showing the importance of Risk Assessment in Pressure Wounds, it is recommended that risk assessment should be performed on patients in Palliative Care Services, that interventions to prevent pressure wounds should be planned, implemented and evaluated, and that regular intra-unit and intra-institutional training should be provided to nurses and staff working in these units regarding pressure wound risks, assessment criteria and pressure wound care.