Trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahinin postoperatif üst havayolları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of laparoscopic surgery in trendelenburg position on postoperative upper airways
  1. Tez No: 922470
  2. Yazar: ESİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA YILMAZ İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Total laparoskopik histerektomi(TLH) abdominal histerektomiye kıyasla birçok avantajı bulunması sebebiyle günümüzde daha yaygın kullanılmaktadır. Ancak pnömoperitonyum ve trendenlenburg pozisyonu postoperatif komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Özellikle postoperatif hava yolu komplikasyonları gelişebilmekte ve ultrason gibi invaziv olmayan, kolay uygulanabilir bir görüntüleme yöntemi ile erken dönemde tespit edilebilmektedir. Çalışmamızda preoperatif ve postoperatif üst hava yolu ultrasonu ile ölçümler yapılarak pnömoperitonyum ve trendelenburg pozisyonunun hava yolu ödemi üzerindeki etkilerini ve oluşan ödemi etkileyebilecek peroperatif faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Çalışmaya trendelenburg pozisyonda total laparoskopik histerektomi (TLH) uygulanan 106 kadın hasta ile supin pozisyonda total diz protezi (TDP) cerrahisi uygulanan 106 kadın hasta alındı. Hastaların hepsinde ultrason ile hyoid kemik cilt mesafesi(HKCM), vokal kord cilt mesafesi(VKCM), dil kalınlığı (DK), submental bölge kalınlığı (SBK), lateral faringeal duvak kalınlığı (LFDK) ve parafaringeal bölge kalınlığı (PFBK) ölçümleri yapıldı. Preoperatif ölçümler ameliyattan hemen önce, postoperatif ölçümler ise ekstübasyon sonrası Aldrate Skoru > 9 olarak değerlendirildikten sonra derlenme odasında yapıldı. Postoperatif ve preoperataif ölçümler arasındaki farklar (PPF) hesaplanarak gruplar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Total laparoscopic hysterectomy (TLH) is now more widely used because it has many advantages over abdominal hysterectomy. However, pneumoperitoneum and trendenlenburg position may cause postoperative complications. Especially postoperative airway complications may develop and can be detected early with a non-invasive and easily applicable imaging method such as ultrasound. In our study, we aimed to determine the effects of pneumoperitoneum and trendelenburg position on airway edema and the perioperative factors that may affect the edema by performing preoperative and postoperative upper airway ultrasound measurements. The study included 106 female patients who underwent total laparoscopic hysterectomy (TLH) in the trendelenburg position and 106 female patients who underwent total knee arthroplasty (TKA) in the supine position. Ultrasound measurements of hyoid bone skin distance (HKCM), vocal cord skin distance (VCCM), tongue thickness (TC), submental region thickness (SBK), lateral pharyngeal wall thickness (LFDK) and parapharyngeal region thickness (PFBK) were performed in all patients. Preoperative measurements were performed just before surgery, and postoperative measurements were performed in the recovery room after extubation and Aldrate Score > 9. Differences between postoperative and preoperative measurements (PPF) were calculated and the groups were compared.