Örnek olay yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen küresel iklim değişikliği konusunun öğretiminde öğrencilerin eleştirel düşünme süreçlerinin incelenmesi
Examination of students' critical thinking processes in the teaching of global climate change unit using the case study method
  1. Tez No: 922479
  2. Yazar: HİLAL TANAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, örnek olay yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen küresel iklim değişikliği konusunun öğretiminde öğrencilerin eleştirel düşünme süreçlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması ile yürütülen bu araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yer alan bir ortaokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 13'ü erkek, 15'i kız olmak üzere 28 6. sınıf öğrencisidir. Araştırmacı tarafından öğrencilere 10 adet örnek olay yöntemi ile hazırlanmış ve açık uçlu soruların yer aldığı senaryo uygulanmış, ikinci aşama olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Örnek olaylara ilişkin veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Eleştirel Düşünme Becerileri Puanlama Rubriği (KİDYEP)”ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, küresel iklim değişikliği konusunun öğretiminde örnek olay yöntemi kullanımının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine students' critical thinking processes in the context of teaching global climate change using the case study method. The study group consists of 28 sixth-grade students (13 boys and 15 girls) attending a middle school in the Şahinbey district of Gaziantep during the 2022–2023 academic year. This research was conducted using the case study method, a qualitative research approach. The researcher administered 10 open-ended, scenario-based questions developed within the framework of the case study method, followed by semi-structured interviews in the second stage. Data from the case studies were analyzed using the Critical Thinking Skills Scoring Rubric for Global Climate Change (KİDYEP), developed by the researcher. The findings indicate that employing the case study method in teaching global climate change enhances students' critical thinking skills. Based on these findings, recommendations have been made for practitioners.