أثر المزيج التسويقي الخدمي على أداء المصارف الإسلامية
Hizmet pazarlaması karmasının islami bankaların performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 922478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Din, Ekonomi, Banking, Religion, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, pazarlama karmasının İslami bankaların performansı üzerindeki etkisini ele almış ve bankacılık pazarlamasının ve sunduğu hizmetlerin modern anlamda önemli bir yer haline geldiği ilkesinden hareket etmiştir. Bu, hizmet pazarlama karması ve bunun İslami bankaların performansı üzerindeki etkisinin araştırılmasını gerektiren şeydir. Bu çalışma, hizmet pazarlama karmasının unsurlarının Libya'daki İslami bankaların performansı üzerindeki etkisini açıklamak ve analiz etmek amacıyla Libya'da hizmet pazarlama karmasının yedi unsurunu (hizmet - fiyat - tanıtım - dağıtım - bireyler - işlemler - fiziksel olanaklar) inceleyen ilk çalışmadır. Araştırmacı, anketi üst ve orta düzeydeki yöneticiler, bölüm başkanları ve çalışanlardan oluşan araştırma örneklemlerinden veri toplamak için bir araç olarak kullanmış ve araştırmanın amaçlarına ulaşmak için nicel yaklaşımında betimsel yaklaşımı izlemiştir. Çalışma; Jumhouria Bankasında görevli 43 örneklem ve Nuran Bankasında görevli 23 örneklem üzerinde uygulanmıştır. Araştırmacı, çalışma değişkenleri arasındaki ilişkiye ulaşmak ve hipotezleri kanıtlamak için istatistiksel analiz programı (SPSS); kontrol değişkenini analiz etmek ve sonuçlara ulaşmak için ise istatistiksel analiz programı (PLS SEM) kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctorate discusses the impact of the service marketing mix on the performance of Islamic banks. It launched from the idea that marketing and services provided by banks in the modern concepts enjoys an important position inside the Islamic banking corporation, which instigates the study of the service marketing mix and its impact on the performance of Islamic banks. This thesis is the first to study the seven factors (service, price, marketing, distribution, individuals, operations, and materialistic evidence) related to the service marketing mix in Libya, aiming to describe and analyze the impact of the factors of service marketing mix on the performance of Islamic banks in Libya. The researcher used the questionnaire as a tool to gather data from the study sample consisted of managers, head of departments, and high and middle level employees. To achieve the study goals, the researcher followed the quantitative descriptive research method. The study was applied on a sample of 43 employees in al-Jumhuriyah Bank, and of 23 employees in al-Nouran Bank. The researcher used SPSS to define the relationship between the variants of the study, and confirm the hypothesis, in addition to the use of PLS SEM to analyze the control variants and determine results.