دوافع تداول العملات المشفرة ومخاطر الاستثمار فيها من منظور إسلامي
Kripto para ticareti yapma motifleri ve islami perspektiften kripto paraya yatirim yapmanin riskleri
- Tez No: 922481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma hem ekonomik hem teknolojik zorluklara ve meşru uyarılara ve ayrıca kripto para birimleriyle işlem yapmayı yasaklayan hükümet kararlarına ve yasalarına rağmen, kripto para birimlerine yönelik artan talebin nedenlerini ve bunlara yatırım yapmanın risklerini İslam ekonomisi perspektifinden öğrenmeyi amaçladı. Çalışma elektronik anket aracını kullanarak dünyada, 14 ülkede yaşayan 74 kişiyi, kripto para birimi satıcıları ve yatırımcılarının rastgele bir örneğine dayanıyordu. Çalışma, kripto para birimlerinin kabulünün her geçen gün arttığını ve önümüzdeki dönemde küresel finansal sistemde daha geniş bir kabul görebileceğini de içeren çeşitli sonuçlarla sonuçlandı. Anket analizinin sonuçları, kripto para birimi alanındaki satıcıların çoğunluğunun, bu para birimlerini birbirinden ayıran ve onları hiç yasaklamayan ve bazılarının izin verilebilir, bazılarının ise yasak olduğunu düşünen hukuki görüşlere meylettiğini doğrularken, bir yüzdesi, onlarla uğraşmayı yasaklayan dini kurumların görüşlerine bakarken, bu para birimleri onların görüşlerini politik görüşü olarak bakıyor. Kripto para birimlerinin yasallaştırılması veya yasaklanması konusundaki anlaşmazlığın, bayilerin çoğunluğunun bu para birimleriyle uğraşmaya yönelik olumlu izlenimler oluşturmasına kapı açtığını ve onlara spekülasyon veya kriptoya yapılan yatırım helal para olduğunu sonucunda elde ettikleri karların bir tür güvence verdiğini gösterdi. Ayrıca, özellikle kripto parayla işlem yapılmasını yasaklayan ülkelerdeki kripto para birimi satıcılarının çoğu, yasal kovuşturmalarla ilgilenmiyor.
Özet (Çeviri)
The study aimed to know the motives for increasing demands for cryptocurrencies and risks of investing in them from the perspective of the Islamic economy, despite the economic and technological challenges and the legitimate warnings, as well as government decisions and laws that prohibit dealing with them. The study was based on a random sample of cryptocurrency dealers and investors, which included 74 people residing in 14 countries worldwide, using the electronic questionnaire tool. The study concluded with several results, including those cryptocurrencies are increasing in acceptance on broad rang day by day, and they may gain, during the coming period, broader acceptance in the global financial system. While the results of the questionnaire analysis confirmed that most dealers in the field of cryptocurrency tend to the jurisprudential opinions that differentiate between the types of these currencies and do not prohibit them at all where it considers some of them permissible to deal with while others are not. On the other hand, a percentage of them look at the opinions of religious institutions that forbid dealing with these currencies as being more political than doctrinal opinions. The results also showed that the jurisprudential disagreement over the legalization or prohibition of cryptocurrencies opened the door for most dealers to form positive impressions towards dealing with these currencies. It also gave them a kind of reassurance that the profits they achieve as a result of speculation or investment in them are halal money. In addition, most cryptocurrency dealers, especially in countries that prohibit dealing in them, do not care about legal prosecutions.