Makine kritikliğine yönelik bakım yönetim sistemi tasarımı ve bir uygulaması
Design of a maintenance management system based on machine criticality and an application
  1. Tez No: 922489
  2. Yazar: MAKBER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endüstriyel üretim süreçlerinde makinelerin yüksek verimlilikle çalışması, iş sürekliliği ve maliyet etkinliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak bu hedeflere ulaşmak, karmaşık bakım yönetim sistemlerinin uygulanmasını gerektirir. Bu tez çalışmasında, üretim sektörüne yönelik bütünleşik bir bakım yönetim sistemi geliştirilmiştir. Tasarlanan sistemde, makine ve ekipmanların kritiklik seviyelerine dayalı bakım stratejilerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Makine kritikliğini belirlemek için Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (FAHP) ve Bulanık Çıkarım Sistemi (FIS) yöntemleri entegre edilmiştir. FAHP, makinelerin kritiklik derecelerini belirlerken, FIS bu derecelere dayalı olarak dinamik ve esnek bakım kararları alınmasını sağlamaktadır. Çalışma kapsamında, makine kritikliğini etkileyen anahtar performans göstergeleri (KPI) tanımlanmış, bu göstergelerin ağırlıkları hesaplanmış ve kritik makineler için uygun bakım stratejileri geliştirilmiştir. Tezin uygulama çalışmaları, üretim sektöründe faaliyet gösteren bir yatak fabrikasında gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonuçları, tasarlanan sistemin bakım önceliklerini doğru bir şekilde belirlediğini ve bakım süreçlerini optimize ettiğini göstermiştir. Bu çalışma, modern analiz yöntemlerini kullanarak bakım yönetim süreçlerine yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemiş ve endüstriyel işletmelerde verimlilik ile sürdürülebilirliği artırmaya yönelik önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ensuring the high efficiency of machinery in industrial production processes is crucial for operational continuity and cost-effectiveness. Achieving these goals, however, requires the implementation of complex maintenance management systems. This thesis presents the development of an integrated maintenance management system tailored for the manufacturing sector. The proposed system aims to establish maintenance strategies based on the criticality levels of machines and equipment. To determine machine criticality, the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) and Fuzzy Inference System (FIS) methods were integrated. FAHP evaluates the criticality levels of machines, while FIS provides dynamic and flexible maintenance decisions based on these levels. Within the scope of the study, key performance indicators (KPIs) influencing machine criticality were identified, their weights were calculated, and appropriate maintenance strategies were developed for critical machines. The practical implementation of the thesis was carried out in a mattress manufacturing factory operating in the industrial sector. The results demonstrated that the proposed system accurately identified maintenance priorities and optimized maintenance processes. This study aims to provide a novel perspective on maintenance management processes by leveraging modern analytical methods and contributes significantly to enhancing efficiency and sustainability in industrial enterprises.