Yeni bir antimikrobiyal olan lefamulinin klinik Streptococcus pneumoniae ve metilisin dirençli Staphylococcus aureus izolatları üzerine etkinliğinin diğer antibiyotikler ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness a new antimicrobial lefamulin with other antibiotics on clinical Streptococcus pneumoniae and methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolates
- Tez No: 922492
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERMERTCAN, DR. AYŞEGÜL ATEŞ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplum kökenli pnömoni (TKP), antibiyotik tedavisine rağmen dünya genelinde hastaneye yatışın ve ölümlerin en önemli nedenlerinden biridir. Streptococcus pneumoniae ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), TKP'de yaygın olarak izole edilen bakteriyel patojenlerdir. Lefamulin pleuromutilin grubunun bir üyesidir. Yakın zamanda TKP tedavisi için geliştirilmiş, Avrupa ve ABD'de tıbbi kullanım için onaylanmıştır. Ancak henüz Türkiye'de kullanılmamaktadır. Ülkemizde lefamulinin MRSA ve S. pneumoniae izolatlarına karşı etkinliğini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada lefamulinin klinik S. pneumoniae ve MRSA izolatlarına karşı antibakteriyel ve antibiyofilm etkinliğinin belirlenmesi ve diğer antibiyotikler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji laboratuvarından izole edilen klinik S. pneumoniae (n:40) ve MRSA izolatları (n:40) kullanılmıştır. İzolatların antibiyotik duyarlılıkları VITEK 2 Compact otomatize sistemi ile belirlenmiştir. Lefamulinin izolatlara karşı aktivitesi EUCAST kılavuzuna uygun olarak sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Lefamulinin MRSA ve S. pneumoniae izolatlarının biyofilm oluşturma kapasitesi üzerine etkisi minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) altı değerlerde (MİK/2, MİK/4) kristal viyole yöntemi ile değerlendirilmiştir. Lefamulinin antibakteriyel etkinliği incelendiğinde; 39 S. pneumoniae izolatının duyarlı (≤0,5 mg/L (n:29)), 1 izolatın dirençli (>0,5 mg/L) olduğu görülmüştür. MRSA kökenlerinde lefamulin etkinliği değerlendirildiğinde, 38 MRSA izolatı lefamuline duyarlı (≤0,25 mg/L.), 2 izolat ise lefamuline dirençli bulunmuştur (>0,25 mg/L). Lefamulinin MİK/2 konsantrasyonda 21 klinik MRSA izolatının biyofilm oluşumunu azalttığı belirlenmiştir. MİK/4 konsantrasyonda ise 17 MRSA izolatının biyofilm oluşumunda azalma ve görülmüştür. Lefamulinin S. pneumoniae izolatlarının biyofilm oluşumu üzerine etkisi incelendiğinde MİK/2 konsantrasyonda, lefamulin 4 izolatın biyofilm oluşumunu azaltırken, 4 izolatta ise biyofilm oluşumunu indüklemiştir. MİK/4 konsantrasyonda ise 2 izolatın biyofilm oluşumunu azaltırken, 2 izolatta biyofilm oluşumunu indüklemiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'de MRSA ve S. pneumoniae izolatları üzerine lefamulinin etkinliğini gösteren ilk veriler olması açısından önemlidir. Lefamulinin etkinliği ile ilgili çalışmaların artması sonucu ulusal sürveyans verilerimiz ortaya çıkacaktır. Ayrıca, literatürde lefamulinin anti-biyofilm aktivitesini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız lefamulinin anti-biyofilm aktivitesine dair ilk verileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia (CAP) remains one of the leading causes of hospitalization and mortality worldwide despite antibiotic treatment. Streptococcus pneumoniae and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) are the most commonly isolated bacterial pathogens in CAP. Lefamulin, a member of the pleuromutilin class, has recently been developed for the treatment of CAP and has been approved for medical use in Europe and the United States. However, it has not yet been introduced in Turkey. To date, no study has investigated the efficacy of lefamulin against MRSA and S. pneumoniae isolates in Turkey. This study aimed to evaluate the antibacterial and anti-biofilm activity of lefamulin against clinical S. pneumoniae and MRSA isolates. In this thesis, clinical S. pneumoniae (n=40) and MRSA isolates (n=40) were obtained from the Bacteriology Laboratory of the Ege University Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology. Antibiotic susceptibility of the isolates was determined using the VITEK 2 Compact automated system. The activity of lefamulin against the isolates was assessed using the broth microdilution method in accordance with the EUCAST guidelines. The effect of lefamulin on biofilm formation by MRSA and S. pneumoniae isolates at sub-MIC concentrations (MIC/2 and MIC/4) was evaluated using the crystal violet assay. When the antibacterial activity of lefamulin was examined, 39 S. pneumoniae isolates were found to be susceptible (≤0,5 mg/L, n=29), while one isolate was resistant (>0,5 mg/L). For MRSA isolates, 38 were susceptible to lefamulin (≤0.25 mg/L), while two isolates were resistant (>0,25 mg/L). At the MIC/2 concentration, lefamulin reduced biofilm formation in 21 MRSA isolates and altered their biofilm-forming capacity. At the MIC/4 concentration, a reduction in biofilm formation and a change in biofilm-forming capacity were observed in 17 MRSA isolates. When the effect of lefamulin on biofilm formation by S. pneumoniae isolates was evaluated, MIC/2 concentrations reduced biofilm formation in 4 isolates, whereas it induced biofilm formation in another 4 isolates. At the MIC/4 concentration, lefamulin reduced biofilm formation in 2 isolates, while inducing biofilm formation in 2 other isolates. The presence of lefamulin-resistant MRSA and S. pneumoniae isolates in Turkey is significant for national surveillance data. Furthermore, there are no studies in the literature investigating the anti-biofilm activity of lefamulin. Our study provides the first data on the anti-biofilm activity of lefamulin, contributing valuable insights to the existing body of knowledge.