Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesi
Examining middle school students' motivation to play digital games and to participate in physical activity
  1. Tez No: 922510
  2. Yazar: ENGİN EYLÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Ankara'nın merkez ilçelerinde öğrenim gören 1034 ortaokul öğrencisinin dijital oyun oynama motivasyonları ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği (DOOMÖ)”ve“Fiziksel Aktivite Katılım Motivasyonu Ölçeği (FAKMÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, dijital oyun oynama motivasyonlarının %35 oranında eğlence, %28 başarı hissi ve %22 sosyalleşme gibi faktörlere dayandığını, fiziksel aktivite motivasyonlarının ise %40 oranında sağlık, %30 fiziksel uygunluk ve %20 sosyal bağlanma nedenleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Günlük dijital oyun oynama süreleri 30-60 dakika arasında olanların oranı %39,8; 1-2 saat oynayanların %33,8 ve 2 saatten fazla oynayanların %26,3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game playing motivation and physical activity participation motivation among a sample of 1034 secondary school students studying in the central districts of Ankara. The study employed the 'Digital Game Playing Motivation Scale (DGMS)' and the 'Physical Activity Participation Motivation Scale (PACMS)' as data collection instruments. The data were analysed using descriptive statistics, an independent sample t-test, an ANOVA and a Pearson correlation analysis. The findings indicated that the motivations for playing digital games were based on factors such as 35% entertainment, 28% sense of achievement and 22% socialisation, while the motivations for physical activity were related to 40% health, 30% physical fitness and 20% social bonding. The proportion of respondents who engaged in digital gaming for a duration of between 30 and 60 minutes per day was 39.8%. The figure for those who played for a period of between one and two hours was 33.8%, while the proportion of individuals who engaged in digital gaming for a period exceeding two hours per day was 26.3%. The results of the Pearson correlation analysis indicated a significant negative relationship (15% decrease) between digital game playing time and physical activity motivation (p < 0.05). The results of the ANOVA and t-test analyses of the demographic variables indicated that the physical activity motivation of students whose mothers were undergraduate graduates was 20% higher than that of the other groups. Additionally, the findings revealed that male students exhibited a greater inclination towards digital games with a more competitive approach, whereas female students demonstrated a stronger preference for social games. The results indicate that gamified physical activities have the potential to be an effective tool for developing a balanced lifestyle in students with regard to both digital gaming motivations and physical activity participation motivations. These findings have significant implications for educators and policymakers regarding the relationship between digital gaming and physical activity.