Akut covid enfeksiyonu ve long covid geçiren bireylerde fonksiyonel durum, fiziksel performans ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of functional status, physical performance and quality of life in individuals with acute covid infection and long-term covid
  1. Tez No: 922511
  2. Yazar: SÜMEYYE YILDIZ KÜLEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma akut Covid-19 enfeksiyonu geçiren bireylerle long-covid geçiren bireylerin fonksiyonel durumunu, fiziksel performansını ve yaşam kalitelerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 94 gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılar akut covid grubu (n=53) ve long covid grubu (n=41) olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların covid-19 enfeksiyonu sonrası fonksiyonel durumlarını değerlendirmek için Post Covid-19 Fonksiyonel Skalası, fiziksel performanslarını değerlendirmek için 30 saniye otur kalk testi ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için Kısa Form-36 anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the functional status, physical performance and quality of life of individuals with acute Covid-19 infection and those with long-covid. 94 volunteers between the ages of 18-65 were included in the study. Participants were divided into two groups as acute covid group (n=53) and long covid group (n=41). Post Covid-19 Functional Scale was used to assess the functional status of the participants after Covid-19 infection, 30-second sit-to-stand test was used to assess their physical performance, and Short Form-36 questionnaire was used to assess their quality of life. It was observed that physical performance and functional status were more affected in the long Covid group participants compared to the acute Covid group participants.