Metinden eyleme: Mıke Alfreds'in yaklaşımıyla eylemleme (Actioning) tekniğinin uygulamalı araştırması
From text to action: Applied research of actioning technique with Mike Alfreds' approach
- Tez No: 922517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Mike Alfreds'in yaklaşımıyla Eylemleme (Actioning) tekniğini araştırmaktadır. Eylemleme tekniği, kökeni Stanislavski 'sistem'inin son hali Fiziksel Eylemler Yöntemi'ne dayanan, çağdaş İngiliz tiyatrosunda yaygın kullanılan bir prova tekniğidir. Araştırma, Anton Çehov'un Ayı oyunu üzerinden Alfreds'in yaklaşımıyla yapılan bir uygulama çalışması aracılığıyla, eylemlerin metinden deşifre edilerek sahne üstünde uygulandığı bu prova tekniğini içermektedir. Çalışmanın amacı, bu tekniğin kökenleriyle birlikte uygulama aşamasındaki potansiyelini keşfetmek ve Alfreds'in Eylemleme tekniğine yaklaşımının, oyuncunun karakter hazırlık sürecine olan etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the Actioning technique through the approach of Mike Alfreds. The Actioning technique is a common rehearsal technique in modern British theatre, with its origins in the Physical Actions Method, the latest version of the Stanislavski 'system'. The research includes this rehearsal technique in which the action is deciphered from the text and applied on stage through a practical study of Anton Chekhov's play The Bear with Alfreds' approach. The aim of the study is to explore the origins of this technique and its potential in practice and to investigate the effect of Alfreds' approach to the Actioning technique on the actor's character preparation process.