Abdulkerim er-Rufâî'nin hayatı ve itikadî görüşleri (el-Ma'rife fî beyân-i akîdeti'l-müslim adlı eseri bağlamında)
The life and theological views of Abdulkarim al-Rifai (In the context of his work al-Ma'rifah fi Bayan-i 'Aqidah al-Muslim)
  1. Tez No: 922518
  2. Yazar: YAKUP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FADIL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Abdulkerim er-Rufâî, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde diğer bir ifadeyle yoksulluğun ve geri kalmışlığın toplumun her katmanında derin izler bıraktığı bir dönemde Şam'da dünyaya gelmiştir. Kısıtlı imkânlarla geçimini sağlayan bir ailenin ferdi olarak yörenin mümtaz âlimlerinden aldığı dersler, er-Rufâî'yi Şam uleması arasında seçkin bir yer edinmesini sağlamıştır. Toplumun içine düştüğü cehalet, imanî zafiyet ve hak yoldan sapma gibi koşullar, davet sevgisinin gönlünde peyda olmasına temel etkenler olmuştur.“Abdulkerim er-Rufâî'nin Hayatı ve İtikadî Görüşleri (el-Ma'rifetu fi beyân-i akîdeti'l-müslim adlı eseri bağlamında)”konulu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, er-Rufâî'nin hayatı, ilmi kişiliği, yetiştiği ortam, hocaları ve öğrencileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise akidenin omurgası mesabesinde olan ma'rifetullah, iman, Allah'ın sıfatları, peygamberlerin özellikleri ve sem'iyyat gibi konular tahlil edilmiştir. Bu çalışmada er-Rufâî'nin Müslümanların inanç dünyasını sade ve anlaşılır bir dille destekleyen bir müellif olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca onun mensubu olduğu Ehl-i Sünnet'in itikâdî görüşlerini aklî ve naklî delillerle ispat ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abdulkarim al-Rifai was born in Damascus during the late period of the Ottoman Empire, a time marked by widespread poverty and underdevelopment that left deep scars across all layers of society. As a member of a family with limited means, al-Rifa'i received education from the prominent scholars of the region, enabling him to secure a distinguished position among the scholars of Damascus. Conditions such as ignorance, weakening of faith, and deviation from the righteous path prevalent in society became the main factors that ignited his passion for religious calling in his heart. Our study, titled“The Life and Theological Views of Abdulkarim al-Rifai (in the Context of His Work al-Ma'rifah fi Bayan-i 'Aqidah al-Muslim)”, consists of two chapters. The first chapter provides a detailed examination of al-Rifa'i's life, scholarly personality, the environment in which he was raised, his teachers, and his students. The second chapter analyzes core doctrinal issues such as ma'rifatullah (knowledge of God), faith, the attributes of God, the characteristics of prophets, and matters of the unseen (sam'iyyat), which form the backbone of Islamic creed. This study concludes that al-Rifa'i was an author who supported the faith of Muslims with a simple and comprehensible approach. Moreover, it is observed that he substantiated the theological views of Ahl al-Sunnah, to which he belonged, with both rational and textual evidence.