Habbâb b. Eret ve rivayetlerinin hadis ilmi açısından değerlendirmesi
Evaluation of Habbab b. Eret and his narrations in terms of hadith science
- Tez No: 922543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in ve onun açıklaması mahiyetindeki sünnetin, sonraki nesillere aktarılmasında köprü görevi gören sahâbenin İslamî ilimlerdeki yeri çok önemlidir. İslam'ı doğru anlamak için Hz. Peygamber'i, onu doğru anlamak için de sahâbeyi doğru anlamak gerekir. Bu çalışmada hayatı ve rivayetlerinin konu edildiği sahâbî Habbâb b. Eret'tir. İki bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde Habbâb b. Eret'in hayatı ve şahsiyeti tabakât ve İslam tarihi kitaplarından yararlanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise İbn Eret'in rivayetleri hadis ilmi açısından değerlendirmeye çalışılmıştır. Rivayet ettiği hadisler, Kütüb-i Tis'a ve diğer temel hadis kaynakları esas alınarak tespit edilmiş; hadislerin metinleri yazılarak tercüme ve tahricleri yapılmıştır. Bu rivayetlerin diğer tariklerinin sened ve metin farklılıkları ise ilgili başlıklar altında tespit edilmiştir. Ayrıca mezkûr rivayetlerin sıhhat dereceleri tespit edilmiş olup, bu çerçevede yapılan araştırma ve inceleme sonucunda Habbâb b. Eret'e ait 32 rivayete ulaşılmıştır. Bu rivayetlerden 14 tanesi sahih, 1'i sahih liğayrihi, 16'sı zayıf ve 1'i de münker hadisten oluşmaktadır. Bununla beraber rivayetler 24 farklı konu başlığı altında toplanmış ve bu rivayetlerin isnadı, isnad tekniği açısından da incelenmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada Habbâb b. Eret'in hadis rivayetleri titizlikle incelenmiş, rivayetleri hadis ilmi açısından değerlendirip, bu rivayetlerin sağladığı hüküm ve tespitlerin günümüze bakan yönlerine işaret edilmiş ve bu noktada ilim dünyasına katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of the companions in Islamic sciences, who act as a bridge in the transmission of the Holy Quran and its explanation, the Sunnah, to the next generations, is very important. In order to understand Islam correctly, it is necessary to understand the Prophet, and in order to understand him correctly, it is necessary to understand the companions. In the first part of this study, which was prepared in two parts, an attempt was made to determine the life and personality of Habbab b. Eret by making use of books on Tabaqat and Islamic history. The hadiths he narrated were determined based on Kutub-i Tis'a and other basic hadith sources; the texts of the hadiths were written and their translations and transcriptions were made. The differences in the chain of narration and text of the other lines of these narrations were determined under the relevant headings. In addition, the authenticity levels of the aforementioned narrations have been determined, and as a result of the research and examination carried out within this framework, 32 narrations belonging to Habbâb b. Eret have been reached. 14 of these narrations are authentic, 1 is authentic and liğayrihi, 16 are weak, and 1 is an munkar hadith. In addition, the narrations have been collected under 24 different headings and the isnad of these narrations has also been examined in terms of isnad technique. Therefore, in this study, the hadith narrations of Habbâb b. Eret have been meticulously examined, the narrations have been evaluated in terms of hadith science, provided by these narrations that are relevant to the present day have been pointed out, and an attempt has been made to contribute to the world of science at this point.