İnfekte diyabetik ayak yarası olan hastalarda sitokin üretimi, akut dekompanse kalp yetersizliği ile ilişkisi ve prognoza etkisi
The production of cytokines in patients with infected diabetic foot, relationship with acute decompensated heart failure and effects on prognosis
  1. Tez No: 236276
  2. Yazar: HABBAŞ FIRINCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TETİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Konjestif kalp yetmezliği gelişiminde sitokinlerin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada infekte diyabetik ayak yarası ile beraber gelişen akut dekompanse kalp yetmezliğinde sitokinlerin rolü ve prognoza etkisi araştırıldıÇalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine infekte diyabetik ayak yarası ve akut dekompanse kalp yetmezliği ile başvuran 26 hasta (ortalama yaş 61,88±6,8, 17 erkek, 9 kadın) alındı. Çalışmaya alınan hastalara ekokardiyografik ölçümleri (EKO), serum tümör nekroz faktör alfa (TNF-?), interlökin 1ß (IL-1ß), interlökin 2 (IL-2), interlökin 6 (IL-6) ve interlökin 10 (IL-10) ölçümleri yapıldı ve diyabetik ayak yarası medikal ya da cerrahi ile tedavi edilip kalp yetmezliği düzeldikten sonra ölçümler tekrarlandı. Kontrol grubu infekte diyabetik ayak yarası olmayan kontrol altındaki diyabetik hastalardan oluşturuldu.Hastalarda serum TNF-?, IL-1ß, IL-2, IL-6 ve IL-10 değerleri yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
We know that cytokines have an imprtant roles in the development of congestive heart failure. In this study we planned to show the roles of cytokines with acute decompensated heart failure in patients with infected diabetic foot.In this study we analyzed 26 individuals (17 male, 9 female, average age of 61,88± 6,8) who applied to Çukurova University Medical Faculty Hospital diagnosed as acute decompensated heart failure and infected diabetic foot. We analyzed tumor necrosis factor alpha (TNF-?), interleukine-1ß (IL-1ß), interleukine-2 (IL-2), interleukine-6 (IL-6), interleukine-10 (IL-10) and echocardiographic measures (EKO) of patients when applied to hospital. After treatment of diabetic foot medically or surgery and improving congestive heart failure the measurements were repeated. Control group is constituted from diabetic patients who have not any infected diabetic foot and controlled well.The amount of TNF-?, IL-1ß, IL-2, IL-6 and IL-10 was increased in patients.