Effect of pectin-wax coating on the quality of fresh-cut apples
Taze Kesilmiş Elma Kalitesi Üzerine Pektin-Vaks Kompleksi kaplamanın Etkisi
- Tez No: 505984
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pektin- mum (vaks) (PW) karışımı, antepfıstığı kabuğu ekstraktı içeren pektin- mum (vaks) (PWE) karışımı ve kontrol olarak sitrik asit (CA) kullanılarak farklı kaplama malzemelerinin taze kesilmiş elmaların % ağırlık kaybı, esmerleşme indeksi, ∆E, renk değişkenleri (L*, a* and b*) ve toplam fenolik içeriği gibi kalite özellikleri üzerindeki etkisi depolama süresi boyunca incelenmiştir. Örnekler 5 ° C'de 8 gün ve 20 ° C'de 32 saat olmak üzere iki ayrı sıcaklıkta depolanmıştır. Depolama süresi boyunca farklı zaman aralıklarında ağırlık, renk, toplam fenolik içeriğinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Sonuçlar, esmerleşme indeksinde en düşük artışı fıstık kabuğu ekstraktı içeren pectin-mum (vaks) ile kaplanmış elma parçalarının göstermiş, onu pektin-mum (vaks) ile kaplanmış örneklerin takip etmiştir. Uygulanan kaplamalar örneklerin renklerinde meydana gelen bozulmayı engellemede etkili olmuştur. Taze kesilmiş elmaların fıstık kabuğu ekstraktı içeren pektin-mum (vaks) ile kaplanması L * ve b * değerlerine göre *a değeri üzerinde daha az etkili olmuştur. Pektin-mum (vaks) ve fıstık kabuğu ekstraktı içeren pectin-mum (vaks) ile kaplama kontrol ile kıyaslandığında önemlidir, ek olarak pektin-mum (vaks) ile kaplama L* değerlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Sıcaklığın, örneklerin rengini etkileyen bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Daha düşük sıcaklıkta saklanan örneklerin renklerini korudukları gözlemlenmiştir. Depolama süresi boyunca her iki sıcaklıkta kaplanmamış örneklerde kaplanmış örneklere kıyasla önemli ölçüde ağırlık kaybı gözlenmiştir. Kaplanmamış örneklerde fenolik kaybının daha yüksek olması kaplamanın fenolik bileşenlerin korunmasında etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Efficacy of different coating materials including citric acid (CA) as a control, pectin-wax (PW) mixture and pectin-wax mixture containing pistachio hull extract (PWE) were investigated using fresh-cut apples by considering quality attributes at time 0 and at the termination of gauged storage time. The specimens were kept under two separate temperatures at 5 °C for 8 days and at 20 °C for 32h. Changes in weight, color, total phenolic content, were examined at different time points along storage time. Results indicated that the apple pieces coated with PWE showed the lowest increase in browning index followed by specimens coated with PW. The applications of coatings were effective on delaying the degradation of specimens' colors. The effect of coating fresh-cut apples with PWE was less pronounced on a* values than on L* and b* values. The effect of coating by PW and PWE was significant compared to Sample control, furthermore coating with PW was affected L* values significantly. It is worthy to mention that temperature also was a factor affecting the specimens color. It was observed that specimens kept at lower temperature have maintained the color coordinates. Weight loss was observed significantly in uncoated specimens comparing to those prepared with coating, over time of storage at both temperatures. The coatings were effective in maintaining phenolic components where losing in phenolics was higher in non-coated specimens.