Fen öğretiminde eğitim koçluğunun fene yönelik motivasyon ile başarıya etkisi ve eğitim koçluğuna yönelik öğrenci görüşleri
The effect of educational coaching in science teaching on science motivation and success and student views on educational coaching
- Tez No: 922587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma fen öğretiminde eğitim koçluğunun kullanılmasının ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin fen dersine yönelik motivasyon ile başarı düzeylerine nasıl bir etkisi olduğunu belirlemek ve öğrencilerin eğitim koçluğuna yönelik görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2023-2024 öğretim yılında Kırıkkale ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiş ve 14 hafta sürmüştür. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde yarı deneysel yöntem, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi ile örneklem belirlenmiştir. 7. sınıf şubelerinden kontrol ve deney grubu belirlenmiştir. Kontrol ve deney grubunda 30'ar öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin fene yönelik motivasyon düzeyleri Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen“Fene Yönelik Motivasyon Ölçeği”ile belirlenmiştir. Öğrencilerin başarı düzeyi araştırmacı tarafından geliştirilen“Fen Dersi Başarı Testi”ile ölçülmüştür. Ayrıca öğrencilerin deneysel işlem sürecinin sonunda fen başarılarındaki değişim I. ve II. dönem fen dersi not ortalamalarının karşılaştırılmasıyla da incelenmiştir. Kontrol grubunda deneysel bir işlem uygulanmamış, Fen Bilimleri Dersi öğretim programına uygun, öğrenci merkezli fen öğretimi gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda da kontrol grubundaki öğretime paralel olarak öğretim yapılırken, öğretimin dışında eğitim koçluğu uygulamalarına yer verilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle her hafta 20'şer dakikalık yüz yüze eğitim koçluğu uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Eğitim koçluğu uygulamaları ile deney grubu öğrencilerinin kendilerini tanımaları sağlanmış, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve sosyal gelişimlerinin artmasına, aktif öğrenme alışkanlığı kazanmalarına ve fen dersi başarılarının artmasına çalışılmıştır. Bu amaçla eğitim koçluğu uygulamalarında deney grubu öğrencilerine gerekli yönlendirmeler yapılmıştır. Motivasyon ölçeği ve başarı testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımsız Gruplar İçin t-Testi ve Bağımlı Gruplar İçin t-Testi, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın başında kontrol ve deney grubunun motivasyon düzeyleri benzerken, araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin motivasyon düzeyleri kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı seviyede daha yüksektir. Araştırma sürecinde deney grubunun motivasyon düzeyinde anlamlı bir artış gerçekleşirken, kontrol grubunun motivasyon düzeyi üzerinde anlamlı bir artış gerçekleşmemiştir. Araştırmanın başında kontrol ve deney grubunun fen dersi başarıları ve I. dönem fen dersi puan ortalaması düzeyleri benzerken, araştırmanın sonunda deney grubunun fen dersi başarıları ve II. dönem fen dersi puan ortalaması kontrol grubundan anlamlı seviyede daha yüksektir. Araştırma sürecinde deney ve kontrol grubunun fen dersi başarı testi puanlarında anlamlı bir artış gerçekleşmiştir. Ancak deney grubunun dönem sonunda fen dersi not ortalaması anlamlı seviyede artarken, kontrol grubunun not ortalamasında anlamlı bir artış gerçekleşmemiştir. Bu sonuçlar fen öğretiminde eğitim koçluğu kullanılmasının öğrencilerin fene yönelik motivasyonlarının ve başarılarının gelişimine anlamlı seviyede katkısı olduğunu göstermektedir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin fen öğretiminde eğitim koçluğu kullanılmasına yönelik görüşlerinin analizi sonucunda, deney grubu öğrencilerinin fen öğretiminde eğitim koçluğu kullanılmasına yönelik olumlu görüşlerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak öğrenme – öğretme sürecinde eğitim koçluğuna da yer verilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine how the use of educational coaching in science education affects the motivation and success levels of 7th grade middle school students in science lessons and to examine the students' opinions about educational coaching. The research was conducted with 7th grade students studying in a state secondary school in Kırıkkale in the 2023-2024 academic year and lasted 14 weeks. A mixed research method was used in the research. In the quantitative part of the research, a semi-experimental method and a pre-test post-test control group experimental design were applied. In the qualitative part of the research, a case study was used. The sample was determined with the appropriate sampling method in the research. The control and experimental groups were determined from the 7th grade branches. There were 30 students in the control and experimental groups. The students' motivation levels towards science were determined with the“Science Motivation Scale”developed by Dede & Yaman (2008). The students' success levels were measured with the“Science Course Achievement Test”developed by the researcher. In addition, the change in the students' science success at the end of the experimental process was examined by comparing their 1st and 2nd term science course grade point averages. No experimental process was applied in the control group, and student-centered science education was carried out in accordance with the Science Course curriculum. In the experimental group, education was carried out in parallel with the education in the control group, while educational coaching practices were included outside of the education. 20-minute face-to-face educational coaching practices were carried out with the students in the experimental group every week. With the educational coaching practices, the experimental group students were enabled to get to know themselves, their motivation and social development towards learning science were increased, they were tried to gain active learning habits and their success in science courses were increased. For this purpose, the necessary guidance was given to the experimental group students in the educational coaching practices. The motivation scale and achievement test were applied as pre-test and post-test. In the analysis of quantitative data, t-Test for Independent Groups and t-Test for Dependent Groups were used, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. While the motivation levels of the control and experimental groups were similar at the beginning of the study, the motivation levels of the experimental group students were significantly higher than the control group students at the end of the study. While a significant increase occurred in the motivation level of the experimental group during the study, there was no significant increase in the motivation level of the control group. While the science course success levels of the control and experimental groups and the first term science course average scores were similar at the beginning of the study, the science course success levels of the experimental group and the second term science course average scores were significantly higher than the control group at the end of the study. During the study, there was a significant increase in the science course achievement test scores of the experimental and control groups. However, while the science course average of the experimental group increased significantly at the end of the term, there was no significant increase in the grade average of the control group. These results show that the use of educational coaching in science education significantly contributes to the development of students' motivation and achievements towards science. In addition, as a result of the analysis of the opinions of the experimental group students regarding the use of educational coaching in science teaching, it was concluded that the experimental group students had positive opinions regarding the use of educational coaching in science teaching. Based on these results, it can be suggested that educational coaching should also be included in the learning-teaching process.