1901-1914 yılları arası Horasan bölgesi İngiliz konsolosluk ticaret raporları incelenmesi
Analysis of British consulate trade reports on Khorasan region between 1901-1914
  1. Tez No: 922589
  2. Yazar: AYŞE KELLEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CANER ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, 1901 yılından 1914 yılına kadar Horasan bölgesi ticareti için İngiliz konsolosluğu tarafından yazılmış raporların incelenerek bölge ticaretinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın amacı, konsolosluk raporları ışığında belirtilen yıllar içinde Horasan bölgesinde gerçekleştirilen ticaret faaliyetlerini inceleyerek, ihracat ve ithalat yapılan ürünlerin tespit edilmesi ve bölgenin ticari öneme sahip mallarının açıklanmasıdır. Aynı zamanda bu çalışma, ticari faaliyetlerin gerçekleştiği güzergahlara değinilerek, Horasan bölgesinin tarihî ve coğrafi açıdan ticaretteki önemi, bölgedeki ticaretin ekonomik, kültürel ve stratejik etkilerini anlamamıza yardımcı olacaktır. Horasan bölgesine dair çok fazla çalışma olmaması bu konuda tez çalışması yapmaya iten bir unsurdur. Bu çalışma ile Horasan'ın bulunduğu stratejik konum sebebiyle ticari önemine dikkat çekilerek bölgede ticareti yapılan ürünlere ışık tutulmuştur. Çalışmada öncelikli olarak, 1901-1914 yılları arasındaki konsolosluk raporlarından ve ayrıca döneme ilişkin yazılmış kitap ve makalelerden kaynak olarak faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to evaluate the trade of the region by examining the reports written by the British consulate for the trade of the Khorasan region from 1901 to 1914. The purpose of this study is to examine the trade activities carried out in the Khorasan region during the specified years in the light of consular reports, to identify the exported and imported products and to explain the commercially important goods of the region. At the same time, this study will help us understand the historical and geographical importance of the Khorasan region in trade, and the economic, cultural and strategic effects of trade in the region, by touching on the routes where commercial activities take place. The fact that there are not many studies on the Khorasan region is another reason that prompted me to do a thesis on this subject. This study highlights the commercial importance of Khorasan due to its strategic location and sheds light on the products traded in the region. In this thesis study, consular reports between 1901 and 1914, as well as books and articles written about the period, were primarily used as sources.