Serum kalprotektin düzeyinin tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan, benign-malign nodülü olan hastalarla tiroid nodülü olmayan normal popülasyon ile karşılaştırılması
Comparison of serum calprotectin levels between patients with benign and malignant thyroid nodules who underwent fine-needle aspiration biopsy and the normal population without thyroid nodules
- Tez No: 922590
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Tiroid nodülü, tiroid bezinde yer kaplayan, çevresindeki normal tiroid dokusundan kıvam olarak farklı, tiroid parankiminden ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ile ayırt edilebilen lezyonlardır. Kalprotektin; nötrofil,monosit,dendritik hücrelerinden salgılanan, S100A8 ve S100A9 genlerinden eksprese edilen proteinlerin heterodimerik birleşmesi ile oluşan bir proteindir. Kronik inflamatuar hastalıklarda, sitokin reseptör düzenlenmesindeki etkisi ve reaktif oksijen radikallerinin üretiminde rol oynamasıyla ön plana çıkmıştır. Kalprotektin inflamasyonda rol aldığından bu çalışmada benign ve malign tiroid nodüllü hastalarda serum kalprotektin düzeyi araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile kalprotektinin tiroid maligniteleri ile ilişkisini tespit etmek ve tiiab yapılan ve patolojisinde arada kalınan hastalarda kalprotektin düzeyi bakmanın faydalı olabileceğini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniklerine başvuran veya iç hastalıkları ve endokrinoloji servislerinde herhangi bir sebeple yatan , hasta grubu olarak tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan benign tiroid nodülü olan 23 hasta,malign tiroid nodülü olan 23 hasta ve kontrol grubu olarak da tiroid ultrasonografisinde nodül saptanmayan 23 hasta , bilinen diabetes mellitus,koroner arter hastalığı,kronik böbrek hastalığı,romatolojik hastalığı,kronik obstrüktif akciğer hastalığı olmayan ve önceden herhangi bir sebeple bakılmış ve HİCAMP sisteminde kalsitonin düzeyi normal ve ötiroid olan 18 yaş üzeri kadın ve erkek gönüllüler dahil edildi. Tiroid nodülüne ultrasonografik özellikleri ile değerlendirilerek tiiab yapılma endikasyonu için EU-TIRADS kılavuzu kullanıldı. Benign ve malign tiroid nodülü olan hastalar ise tiroid nodüllerinin sitopatolojik değerlendirilmesinde kullanılan Bethesda sınıflamasına göre seçildi. Serum kalprotektin seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Elde edilen değerler kontrol grubu ile karşılaştırılıp hastaların demografik özellikleri,kronik otoimmun tiroidit varlığı, benign-malign nodül varlığı, lenf nodu tutulumu arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 69 hastanın ortanca (25-75p) yaşı 51.0 (31.0-58.0) iken %78.3 (n=54) kadındı. Katılımcıların 23'ünde (%33.3) nodül yokken 23'ünde (%33.3) benign nodül, 23'ünde de (%33.3) malign nodül mevcuttu. Kronik otoimmün tiroiditi olan 25 (%36.2) hasta vardı. Malign nodülü olan hastaların %60.9'unda (n=14) LAP tutulumu vardı. Laboratuar değerlerine baktığımızda ortanca (25-75p) kalprotektin 586.74(ng/mL) (435.19-838.70) idi. Kalprotektin istatistiksel olarak anlamlı şekilde nodül olmayan grupta en yüksek iken malign nodül grubunda en düşüktü.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid nodules are lesions that occupy space in the thyroid gland, differ in consistency from the surrounding normal thyroid tissue, and can be distinguished from the thyroid parenchyma by imaging methods such as ultrasonography. Calprotectin is a protein secreted by neutrophils, monocytes, and dendritic cells and formed by the heterodimeric combination of proteins expressed from the S100A8 and S100A9 genes. It has come to the forefront with its effect on cytokine receptor regulation and its role in the production of reactive oxygen radicals in chronic inflammatory diseases.Since calprotectin plays a role in inflammation, this study aimed to investigate the serum calprotectin level in patients with benign and malignant thyroid nodules.This study aimed to determine the relationship between calprotectin and thyroid malignancies and to show that it may be useful to measure calprotectin levels in patients who underwent thyroid fine needle aspiration biopsy and whose pathology was inconsistent. Material and Methods: The study included 23 patients with benign thyroid nodules who applied to Ankara Bilkent City Hospital Internal Medicine and Endocrinology polyclinics or were hospitalized in the internal medicine and endocrinology services for any reason, 23 patients with malignant thyroid nodules who underwent thyroid fine needle aspiration biopsy as the patient group, 23 patients with malignant thyroid nodules, and 23 patients with no nodules detected in thyroid ultrasonography as the control group, female and male volunteers over the age of 18 who did not have known diabetes mellitus, coronary artery disease, chronic kidney disease, rheumatological disease, chronic obstructive pulmonary disease, and who had previously been examined for any reason and whose calcitonin levels were normal and euthyroid in the HİCAMP system.The EU-TIRADS guideline was used for the indication of thyroid fine needle aspiration biopsy by evaluating the ultrasonographic features of the thyroid nodule. Patients with benign and malignant thyroid nodules were selected according to the Bethesda classification used in the cytopathological evaluation of thyroid nodules. Serum calprotectin levels were measured by ELISA method. The values obtained were compared with the control group and the relationship between the demographic characteristics of the patients, the presence of chronic autoimmune thyroiditis, the presence of benign-malignant nodules, and lymph node involvement was evaluated. Findings: The median (25-75p) age of the 69 patients included in the study was 51.0 (31.0-58.0) and 78.3% (n=54) were female. While 23 (33.3%) of the participants had no nodules, 23 (33.3%) had benign nodules, and 23 (33.3%) had malignant nodules. There were 25 (36.2%) patients with chronic autoimmune thyroiditis. 60.9% (n=14) of the patients with malignant nodules had LAP involvement. When we looked at the laboratory values, the median (25-75p) calprotectin was 586.74 (ng/mL) (435.19-838.70). Calprotectin was statistically significantly highest in the nodule group and lowest in the malignant nodule group.