STEM uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal öğrenme ürünleri üzerine etkisi: Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusu örneği
The effect of STEM practices on cognitive and affective learning outcomes of 7th grade students: The case of household waste and recycling
  1. Tez No: 922629
  2. Yazar: MERVE DURDURAK AKSOKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BENLİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, evsel atık ve geri dönüşüm konusunda gerçekleştirilen STEM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal öğrenme ürünleri üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Ataşehir ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet ortaokulunda 7. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama, 23 öğrenci deney grubu ve 23 öğrenci kontrol grubu olmak üzere toplam 46 öğrenci ile yürütülmüştür. Evsel atık ve geri dönüşüm konusunda kontrol grubu öğrencileri ile mevcut fen bilimleri dersi öğretim programına uygun MEB ders kitaplarında önerilen etkinlikler ile ders işlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle ise fen bilimleri dersi öğretim programına uygun MEB ders kitaplarında önerilen etkinliklere ek olarak STEM eğitim yaklaşımı etkinlikleri uygulanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ölçme aracı olarak“STEM Tutum Ölçeği”,“Çevresel Tutum Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Ölçekler araştırmanın öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test ve son test olarak uygulanarak araştırmanın nicel verileri toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri, deney grubu öğrencilerinin STEM uygulamalarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırma süresince elde edilen nicel verilerin analizi SPSS paket programı ile nitel verilerin analizi ise içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grupları arasında çevreye karşı tutum ve problem çözme becerileri bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. STEM'e yönelik tutumları bakımında ise deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. STEM eğitim uygulamaları ile öğretim gerçekleştirilen deney grubu öğrencilerinin STEM'e yönelik tutum, problem çözme becerisi ve çevreye yönelik tutum açısından son test puanlarının ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre öğrencilerin STEM uygulamalarına yönelik olumlu görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulanan STEM etkinliklerinin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal öğrenmelerine olumlu katkısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) applications related to household waste and recycling on 7th-grade students' cognitive and affective learning outcomes. This study was conducted with 7th-grade students at a public middle school in Ataşehir, Istanbul, during the 2023-2024 academic year. The study involved a total of 46 students, with 23 in the experimental group and 23 in the control group. For the control group, lessons were taught using activities suggested in the Ministry of National Education (MEB) science textbooks in accordance with the existing science curriculum on household waste and recycling. For the experimental group, in addition to the activities recommended in the MEB textbooks, STEM education-based activities were implemented. The study employed a mixed research design, utilizing both quantitative and qualitative data collection methods. The quantitative aspect of the research used the“STEM Attitude Scale,”the“Environmental Attitude Scale,”and the“Problem-Solving Inventory for Children”as measurement tools. These scales were administered as pre-tests and post-tests to both the experimental and control groups to collect the quantitative data. The qualitative data were obtained through a semi-structured interview form prepared to determine the experimental group students' opinions about STEM applications. The analysis of the quantitative data was performed using the SPSS software, while the qualitative data were analyzed using content analysis. The results of the data analysis revealed no significant differences between the experimental and control groups in terms of environmental attitudes and problem-solving skills. However, a significant difference in favor of the experimental group was found regarding attitudes towards STEM. It was concluded that the post-test scores of the experimental group students, who were taught through STEM education applications, showed a significant increase in their STEM attitudes, problem-solving skills, and environmental attitudes compared to their pre-test scores. According to the results of the semi-structured interviews conducted with the experimental group students, it was found that students had a positive attitude toward STEM applications. In conclusion, it was determined that the implemented STEM activities had a positive contribution to students' cognitive and affective learning outcomes.