Riskli gebelerin perinatal bağlanma ve stres düzeyinin sağlıklı gebeler ile karşılaştırılması
Comparison of the perinatal connection and stress level of pregnancy at risk with normal pregnancy
- Tez No: 922680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bir ülke için anne ve bebek sağlığı gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterdir. Gebelik izlemleri; Amerika (ACOG)'a göre İzlem Sayısı 12-14, İngiltere (NICE)'e göre Nullipar 10 Multipar 7, Avustralya (ANZSOG)'a göre Nullipar 10 Multiparda 7 (Kanıt Düzeyi B), Japonya (JSOG)'ya 16, Dünya Sağlık Örgütü (WHO, 2016) ve Türkiye (T.C Sağlık Bakanlığı, 2015)'na göre gebelik izlem sıklığı 4 izlem olarak önerilmektedir. Bu çalışmada Doğum Öncesi Bakım Rehberine göre tespit edilen riskli gebelerin sağlıklı gebelerle birlikte doğum öncesi bebeğe bağlanma ve stresin sağlıklı gebeler ile riskli gebeler olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmada fark bulunması dahilinde riskli ve sağlıklı gebelere verilecek olan eğitim ve takiplerinin şekillendirilmesi hususunda önem arz etmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniği, gebe servisi, gebe okulu ve doğum servisinde yürütülmüştür. Çalışmamız 20. Gebelik haftasına girmiş 297 kişiye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: For a country, maternal and infant health is the most important criterion showing the level of development. Pregnancy follow-ups; Number of Follow-ups 12-14 according to America (ACOG), Nullipar 10 Multipar 7 according to the UK (NICE), According to the Australian (ANZSOG) Nulliparous 10 to Multiparous 7 (Level of Evidence B), According to Japan (JSOG) 16, World Health Organization (WHO, 2016) and Turkey (T.C. Ministry of Health, 2015), the frequency of pregnancy follow-up is recommended as 4 follow-ups. . In this study, it was aimed to compare prenatal infant attachment and stress in risky pregnant women identified according to the Prenatal Care Guidelines with healthy pregnant women. n this context, it is important to shape the training and follow-up to be given to risky and healthy pregnant women in the event that a difference is found in the study. Materials and Methods: Our study was conducted in the obstetrics outpatient clinic, pregnancy service, pregnancy school and delivery service of Balıkesir Atatürk City Hospital. Our study was applied to 297 individuals who entered the 20th week of pregnancy.