Artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin fen bilimleri akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The impact of augmented reality applications on the academic achievement and attitudes of 6th grade secondary school students in science education
- Tez No: 922679
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı; duyu organları konusunda artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri ders başarılarına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Örneklemi ise 2023-2024 yılında Tunceli ilinde bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 6. sınıflardan toplamda 40 öğrenci (deney grubu 20 öğrenci, kontrol grubu 20 öğrenci) oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama sürecinde,“Duyu Organları”konusu deney grubu ve kontrol grubunda yapılandırmacı yaklaşıma göre işlenmiştir. Fakat, deney grubunda etkinlikler Humanoid 4D+ kullanımına göre oluşturulmuştur. Uygulama süreci bir hafta ( 4 ders saati) sürmüştür. Veri toplama araçları olarak Duyu Organları Başarı Testi, Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği ile Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Programda veri analizi öncesinde her alt problem için uygun istatistiksel yöntem belirlenmiştir. Bu amaçla verilerin normal bir dağılım gösterip göstermediği incelenmiş, Shapiro Wilk testi kullanılmıştır. Normallik analizlerine göre alt problemlere ait verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi ise p = ,05 olarak kabul edilmiştir. Uygulama öncesi deney ve kontrol grubuna“Duyu Organları Başarı Testi”ve“Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği”ön test olarak uygulanmıştır. Her iki veri toplama aracı için deney grubu ve kontrol grubu puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Uygulama sonrasında aynı testlerden elde edilen verilerde ise hem akademik başarı hem de fene yönelik tutumda deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca deney grubuna ön test ve son test olarak“Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçekten toplanan verilerin analizinde ise son test puan ortalamaları lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Söz konusu bu bulgulardan yola çıkarak artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerde akademik başarıyı, derse yönelik tutumu ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına yönelik tutumu olumlu yönde etkilediği sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of augmented reality applications on the science achievement, attitudes towards science, and attitudes towards augmented reality applications of 6th grade primary school students. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used from the quantitative research models. The sample consists of a total of 40 students (20 in the experimental group and 20 in the control group) from 6th grades studying in a state school in Tunceli province during the 2023-2024 academic year. In the application process of the study, the topic“Sense Organs”was taught according to the constructivist approach in both the experimental and control groups. However, in the experimental group, activities were designed according to the use of Humanoid 4D+. The application process lasted for one week (4 class hours). Data collection tools included the Sense Organs Achievement Test, the Attitude Scale for Science and Technology, and the Attitude Scale for Augmented Reality Applications. The SPSS 25 program was used for data analysis. Before data analysis, appropriate statistical methods were determined for each sub-problem. To this end, it was examined whether the data showed a normal distribution, and the Shapiro-Wilk test was used. Based on the normality analyses, the dependent and independent samples t-test, Mann-Whitney U test, and Wilcoxon Signed-Rank test were used for the analysis of data related to sub-problems. The significance level in the analyses was accepted as p = 0.05. Prior to the application, the“Sense Organs Achievement Test”and“Attitude Scale for Science and Technology”were administered as pre-tests to both the experimental and control groups. No statistically significant difference was found between the mean scores of the experimental and control groups for both data collection tools. However, after the application, statistically significant differences were found in favor of the experimental group in both academic achievement and attitude towards science, based on the same tests. Additionally, the“Attitude Scale for Augmented Reality Applications”was administered as both pre-test and post-test to the experimental group. Analysis of the data collected from this scale revealed a statistically significant difference in favor of the post-test mean scores. Based on these findings, it can be concluded that augmented reality applications positively affect students' academic achievement, attitudes towards the subject, and attitudes towards augmented reality applications.