Elit düzey müsabık taekwondo sporcularının atletik zihinsel enerji ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of athletic mental energy and mental toughness levels of elite competitive taekwondo athletes
- Tez No: 922686
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARADEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı, elit düzey müsabık taekwondo sporcularının atletik zihinsel enerji ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiş betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubunu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden Türkiye Taekwondo Federasyonuna kayıtlı elit düzeyde bulunan yaş ortalaması 21,22 ± 5,04 olan 740'ı kız 620'si erkek olmak üzere toplamda 1360 müsabık taekwondo sporcusu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Lu ve ark. (2018) tarafından geliştirilmiş ve Türkçe uyarlaması Yıldız ve ark. (2020) tarafından yapılmış olan Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği (AZEÖ) ile Altıntaş ve Bayar Koruç (2016) tarafından geliştirilmiş olan Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilmiş olan veriler SPSS 27.0 paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği belirlendiğinden ikili grup karşılaştırmalarında independent sample t-test, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyns analizi ANOVA testleri kullanılmıştır. Atletik Zihinsel enerji ile zihinsel dayanıklılık arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; AZEÖ toplam boyutu puan ortalaması 79,94±10,24 SZDE toplam boyutunda puan ortalaması 40,30±4,05 olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda, SZDE ve AZEÖ ölçeklerinde; cinsiyet, eğitim durumu, sporculuk yılı, antrenör tutumu, çevreden algıladığı enerji, uyku kalitesi, antrenör tutumu, beslenme kalitesi, duygu durumu, antrenörle iletişim değişkenlerine bağlı olarak yapılmış olan analiz sonuçlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca SZDE alt ölçekleri ile AZEÖ arasındaki korelasyona bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the athletic mental energy and mental endurance levels of elite level competitive taekwondo athletes. The research is a descriptive research carried out by screening method. The sample group of the study consisted of a total of 1360 competitive taekwondo athletes, 740 of whom were girls and 620 of whom were boys, with an average age of 21.22 ± 5.04 years, registered to the Taekwondo Federation of Turkey, who voluntarily agreed to participate in the study. The Athletic Mental Energy Scale (AMES) developed by Lu et al. (2018) and adapted into Turkish by Yıldız et al. (2020) and the Sport Mental Toughness Questionnaire (SMTQ) developed by Altıntaş and Bayar Koruç (2016) were used as data collection tools in the study. The data obtained in the study were analysed using SPSS 27.0 package programme. Since it was determined that the data obtained showed normal distribution, independent sample t-test was used in paired group comparisons and one-way varns analysis ANOVA tests were used in multiple comparisons. The relationship between athletic mental energy and mental endurance was evaluated by Pearson correlation analysis. According to the findings of the study, the mean score of the total dimension of the AMES was found to be 79,94±10,24 and the mean score of the total dimension of the SMTQ was found to be 40,30±4,05. As a result of the research, it was determined that there were statistically significant differences in the results of the analyses made depending on the variables of gender, educational status, years of sportsmanship, coach attitude, energy perceived from the environment, sleep quality, nutritional quality, emotional state, and communication with the coach. In addition, it was determined that there was a statistically significant relationship when the correlation between the subscales of the SMTQ and the AMES was analysed.