Taekwon do branşında, elit düzey poomseciler ve dövüşçülerin fiziksel ve fizyolojik değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 294369
  2. Yazar: OSMAN ŞENEL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma elit müsabık dövüşçü ile poomseci taekwon-docular arasında fiziksel fizyolojik farklılıkların tespiti ve incelenmesi amacıyla yapıldı.Araştırmaya milli takım seviyesinde müsabakalara katılan üst düzey büyükler kategorisindeki 25 dövüşçü ve 20 poomseci olmak üzere toplam 45 denek gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmada dövüşçü ve poomseci sporcuların BKİ, sağ ve sol pençe kuvveti, Max VO2, durarak uzun atlama, anaerobik güç, otuz metre sprint ve top atış mesafeleri tespit edilerek incelendi.Gruplar arasındaki farklılığı bulmak için independent `t' testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect and investigate the physical and physiological differences between elite competitive taekwon-do athletes and poomsae athletes.Participants were 45 volunteer athletes (25 elite taekwon-do athletes and 20 poomsae athletes) from the Turkish National Taekwon-do team. Participants? BMI, right and left handgrip strength, VO2max, standing long jump, anaerobic power, thirty-meter sprint and medicine ball throwing for distance were measured and analyzed.