Religious pluralism and islam: A critical thought on pluralistic views in islam
Dini çoğulculuk ve islam: İslam'da dini çoğulculuğu destekleyen görüşlere eleştirel bir yaklaşım
- Tez No: 922697
- Danışmanlar: PROF. DR. NIKK EFFINGHAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, dini çoğulculuğun İslam ile uyumlu olup olmadığını inceler. Bunu yaparken, ilk olarak dini çeşitlilik sorunu ana odak dini çoğulculuk olmak üzere açıklanmıştır. Sonra Müslüman düşünürlerin dini çoğulculuğu destekleyen bakış açıları tanıtıldı. Son olarak, dini çoğulculuğu destekleyen bu görüşlere kritik bir yanıt verilir. Bu tez Müslüman düşünürlerin dini çoğulculuğu desteklemek için öne sürdükleri argümanların iyi bir şekilde temellendirmediklerini ve büyük oranda argümanlarını varsayımlar üzerinden oluşturmaya çalıştıkları tartışıldı. Daha da önemlisi, bu düşünürlerin dini çoğulculuk ile İslam'ın uyuştuğuna delil olarak gösterdikleri Kuran ayetlerinin bağlamsal anlamlarını göz önünde bulundurmadıkları tartışıldı ve bu gibi durumlar örnekler ile desteklendi. Aynı zamanda, bu düşünürlerin delil olarak gösterdikleri ayetlerin bağlamsal anlamları göz önüne alındığında dini çoğulculuğun temellendirilemeyeceği savunuldu çünkü bu Kuran ayetlerinin bağlamsal anlamları göz önünde bulundurulduğunda dini çoğulculuğu destekleyen bir anlam çıkarmanın pek mümkün görünmediği savunuldu. Ayrıca, İslam'ın Allah katında kabul edilecek tek din olduğunu iddia eden birçok Kuran ayetinin olduğu tartışıldı. Sonuç olarak, İslam'ın bir barış dini olduğunu ortaya koymak için dini çoğulculuğu savunmak yerine İslam'daki hoşgörü anlayışının ön plana çıkartılması gerektiği savunuldu.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines whether religious pluralism is compatible with Islam or not. To begin with, the problem of religious diversity is explained, with a main focus on religious pluralism. Then the pluralistic perspectives of Muslim scholars are introduced. Lastly, a critical response is given to them. It is argued that the content of pluralism in Islam is not well addressed by Muslim scholars because the arguments they put forward to defend religious pluralism are not well settled, and they consist of some assumptions. More importantly, they do not consider the contextual meaning of the verses of the Qur'an when they provide them as evidence of compatibility of Islam with religious pluralism. It is, also, argued that religious pluralism cannot be grounded on the verses of the Qur'an because there is no meaning of pluralism in the verses when their contextual meanings are considered. Furthermore, there are many other verses of the Qur'an which argue that Islam is the only true religion which will be accepted in the sight of God.