Kedilerde üç boyutlu bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile vertebral implant konumunun belirlenmesinin cerrahi öncesi planlama üzerine etkileri
The effects of determining the vertebral implant position with three-dimensional computed tomography images on pre-surgical planning in cats
- Tez No: 922698
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, kedilerde üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak vertebral implant konumunun cerrahi öncesi planlama üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan kadavralar üzerinde vertebral stabilizasyon amacıyla pediküllü vida yerleştirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Klavuz yöntemi ve serbest el tekniği karşılaştırılarak cerrahi doğruluk ve komplikasyon oranları değerlendirilmiştir. Klavuz tasarımı, BT görüntüleme verileri ile belirlenen güvenli implantasyon koridorlarına dayanılarak hazırlanmış, vidaların ideal yerleştirme açıları ve mesafeleri göz önünde bulundurulmuştur. Klavuz yöntemi kullanılarak yapılan vidalamalarda herhangi bir komplikasyona rastlanmazken, serbest el tekniği ile yapılan uygulamalar sonrası, özellikle T12, T13, L4 ve L5 vertebralarında ciddi anatomik sapmalar ve spinal kanal invazyonları gözlemlenmiştir. Sağ taraftan yerleştirilen vidalarda medulla spinalis invazyonu (%40 oranında) daha sık görülmüş, sol tarafta ise spinal kanal invazyonunun (%30 oranında) daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Klavuz kullanılarak yapılan vidalamalarda, alfa açıları ve vidaların yerleştirme doğruluğu arasında tam uyum sağlanmıştır; ancak serbest el yönteminde T12 ve L5 arasında ölçülen açılar arasındaki farkların belirgin olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, BT verilerinin cerrahi öncesi planlamada kullanımının doğruluğu artırabileceğini ve klavuz kullanılarak yapılan girişimin cerrahi komplikasyonları en aza indirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of vertebral implant position on preoperative planning using three-dimensional computed tomography (CT) images in cats. Pedicled screw placement procedures for vertebral stabilization were performed on cadavers used in the study. Surgical accuracy and complication rates were evaluated by comparing the drill guide method and the freehand technique. The drill guide design was based on safe implantation corridors determined by CT imaging data, and ideal placement angles and distances of the screws were taken into consideration. While no complications were encountered in screw placements using the drill guide method, serious anatomical deviations and spinal canal invasions were observed, especially in the T12, T13, L4 and L5 vertebrae, after applications using the freehand technique. Medulla spinalis invasion (40%) was more common in screws placed from the right side, while spinal canal invasion (30%) was more common on the left side. Screwing using the drill guide resulted in complete agreement between alpha angles and screw placement accuracy; however, the differences between the angles measured between T12 and L5 in the freehand method were significant. These findings suggest that the use of CT data in preoperative planning can improve accuracy and that guided intervention has the potential to minimize surgical complications.