Hyoid kemiğin morfometrik analizi: Tiroglossal duktus kistli ve sağlıklı bireylerin üç boyutlu bilgisayarlı tomografi görüntülerinin incelenmesi
Morphometric analysis of the hyoid bone: Investigation of three-dimensional computed tomography images of individuals with thyroglossal duct cysts and healthy controls
  1. Tez No: 1011894
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tiroglossal duktus kisti (TDK), cerrahi tedavisinde hyoid kemiğin rezeksiyonunu gerektiren en yaygın konjenital boyun kitlesidir. Literatürde bu kistlerin hyoid kemiğin normal morfolojik gelişimi üzerindeki etkisi tam olarak açıklanmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, TDK mevcudiyetinin hyoid kemiği üzerindeki anatomik etkilerini ve yaşa bağlı değişimlerini 3B bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden analiz etmektir. Araştırma kapsamında, 11 farklı morfometrik parametre kullanılarak TDK'li bireyler ile kontrol grubu arasındaki yapısal farklılıkların detaylı bir karşılaştırması hedeflenmektedir. YÖNTEM: 01.01.2009 ve 01.05.2025 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları polikliniklerine başvurup tiroglossal duktus kisti saptanan 30 hasta ile 01.01.2015 ile 30.06.2025 tarihleri arasında Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları polikliniklerine başvurmuş ve boyun BT görüntüleri çekilmiş olup çalışmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 30 hastanın BT görüntüleri iş istasyonuna(workstation) aktarılıp elde edilen 11 parametre değerlendirilmiştir. BULGULAR: Tiroglossal duktus kisti grubunda sağ cornu majus yüksekliği anlamlı derecede düşük, vertebraya uzaklık ve cornu majuslar arası açı ise kontrol grubuna göre yüksek saptanmıştır (p<0,05). Kontrol grubunda belirgin cinsiyet dimorfizmi görülürken, tiroglossal duktus kisti grubunda cinsiyetler arası fark izlenmemiştir. Lojistik regresyon analizine göre; 19 ve üzeri yaş kişilerde hyoid korpus genişliğinin 1 mm azalması tiroglossal duktus kisti olma riskini 1,689 kat arttırmaktadır, vertebra uzaklığının 1 mm artışı ise tiroglossal duktus kisti olma riskini 1,737 kat artırmaktadır. SONUÇ: Bu çalışma, erişkin tipi tiroglossal duktus kistinin morfometrik özelliklerini; azalmış cornu majus yüksekliği, öne kaymış hyoid konumu ve genişlemiş cornu majuslar arası açı ile tanımlamaktadır. Pediatrik grupta izlenmeyen bu yapısal farkların 19 yaş üzeri bireylerde tiroglossal duktus kisti varlığıyla ilişkili bulunması, hastalığın patofizyolojisinde yaşa bağlı biyomekanik değişimlerin rol oynadığını göstermektedir. Özellikle vertebral-hyoid mesafe ve cornu majus açısının tanısal değeri, klinik pratikte yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, belirli hyoid şekil kalıplarının tiroglossal duktus kisti riskini öngörebileceğini kanıtlayarak, cerrahi planlama ve nükslerin önlenmesinde literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The study included CT images of 30 patients diagnosed with TGDC who presented to the Otolaryngology outpatient clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between January 2009 and May 2025, and 30 control patients who met the inclusion criteria and underwent neck CT between January 2015 and June 2025. All images were transferred to a workstation, and 11 morphometric parameters were analyzed. MATERIALS AND METHODS: The study included CT images of 30 patients diagnosed with TDC who presented to the Otolaryngology outpatient clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between January 2009 and May 2025, and 30 control patients who met the inclusion criteria and underwent neck CT between January 2015 and June 2025. All images were transferred to a workstation, and 11 morphometric parameters were analyzed. RESULTS: In the TDC group, the height of the right greater cornu was significantly lower, while the vertebral distance and inter–greater cornu angle were significantly higher compared with the control group (p<0.05). Clear sexual dimorphism was observed in the control group, whereas no significant sex-related differences were found in the TDC group. Logistic regression analysis revealed that in individuals aged 19 years and older, a 1-mm decrease in hyoid body width increased the risk of TDC by 1.689 times, and a 1-mm increase in vertebral distance increased the risk by 1.737 times. CONCLUSION: Adult-type TDC is characterized by reduced greater cornu height, anterior displacement of the hyoid bone and an increased inter–greater cornu angle. These structural differences, which were not observed in the pediatric group, suggest that age-related biomechanical changes may play a role in TDC pathophysiology. The diagnostic value of vertebral–hyoid distance and greater cornu angle may contribute to improved clinical assessment, surgical planning, and prevention of recurrence.