URBAN DESIGN PARAMETERS AND APPLICATIONS IN ENERGY-EFFICIENT CITIES IN LINE WITH THE SMART CITY APPROACH: THE CASE OF MERSİN
AKILLI ŞEHİR YAKLAŞIMI DOĞRULTUSUNDA ENERJİ VERİMLİ ŞEHİRLERDE KENTSEL TASARIM PARAMETRELERİ VE UYGULAMALARI: MERSİN ÖRNEĞİ
- Tez No: 922705
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Günümüz dünyası eşi benzeri görülmemiş bir kentleşme dalgasına tanıklık etmekte ve küresel nüfusun yarısından fazlası artık şehirlerde yaşamaktadır. Bu hızlı kentsel büyüme, artan enerji tüketimi, çevresel bozulma, altyapı ve kaynaklar üzerindeki baskı gibi önemli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu zorluklara yanıt olarak, akıllı şehirler kavramı sürdürülebilir kentsel kalkınmayı teşvik etmek için uygulanabilir bir çözüm olarak ilgi görmeye başlamıştır. Enerji tüketimi kentsel alanların sürdürülebilirliğini önemli ölçüde etkilediği için enerji verimliliği akıllı şehirlerin ana hedeflerinden biridir. Kentsel tasarım ilkelerinin akıllı şehir yaklaşımıyla bütünleştirilmesi, enerji açısından verimli ve yaşanabilir kentsel çevreler yaratmak için büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Bu araştırma, akıllı şehir yaklaşımı çerçevesinde kentsel tasarım parametreleri ile enerji verimliliğinin kesişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Kentsel tasarım ve enerji verimliliği arasındaki simbiyotik ilişkiye odaklanan bu çalışma, özenli tasarım tercihlerinin enerji verimli şehirlerin yaratılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini araştırmaktadır. Çalışma, şehir planlama, mimarlık, çevre bilimi ve teknolojiyi kapsayan disiplinler arası bir mercekle temel kentsel tasarım parametrelerini açık alan, bina ve ulaşım olmak üzere üç başlıkta incelemektedir. Mevcut modellerden ve ampirik verilerden yararlanan bu tez, enerji verimliliğini artırmadaki etkinliğini göstermek için bu parametrelerin gerçek dünya bağlamlarındaki çeşitli uygulamalarını incelemektedir. Bu tasarım parametrelerinin Türkiye'deki yansımasını anlamak ve değerlendirmek için Mersin ve beş ilçesi örnek vaka olarak kullanılarak parametreler bazında analizler yapılmakta ve alan için uygun akıllı şehir uygulamaları önerilmektedir. Ayrıca bu araştırma, enerji performansını artırmak ve kaynak kullanımını optimize etmek için akıllı şehir uygulamalarının ve yenilikçi fikirlerin kentsel tasarıma nasıl entegre edileceğini araştırmaktadır. Teorik bilgileri pratik stratejilerle sentezleyen bu araştırma, şehirlerin geleceğini sürdürülebilirlik ve dayanıklılığa yönelik şekillendirmede yer alan politika yapıcılara, şehir plancılarına, mimarlara ve diğer paydaşlara değerli bilgiler ve kılavuzlar sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, the world is witnessing an unprecedented wave of urbanization, with more than half of the global population now residing in cities. This rapid urban growth poses significant challenges, including increased energy consumption, environmental degradation, and strain on infrastructure and resources. In response to these challenges, the concept of smart cities has gained traction as a viable solution to foster sustainable urban development. Energy efficiency is one of the main goals of smart cities because energy consumption significantly impacts the sustainability of urban areas. Integrating urban design principles with the smart city approach holds immense potential to create energy-efficient and livable urban environments. This research aims to examine the intersection of urban design parameters and energy efficiency within the framework of the smart city approach. Focusing on the symbiotic relationship between urban design and energy efficiency, this study investigates how thoughtful design choices can contribute to creating energy-efficient cities. The study delves into key urban design parameters under three headings—open space, building, and transportation—through an interdisciplinary lens encompassing urban planning, architecture, environmental science, and technology. Drawing upon existing models and empirical data, this thesis examines various applications of these parameters in real-world contexts to demonstrate their efficacy in fostering energy efficiency. Parameter-based analyses are conducted, and appropriate smart city applications are proposed using Mersin and its five district as a single case study to understand and assess the reflection of these design parameters in Turkey. Moreover, this research explores how smart city applications and innovative ideas can be integrated with urban design to enhance energy performance and optimize resource utilization. By synthesizing theoretical insights with practical strategies, this research aims to provide valuable insights and guidelines for policymakers, urban planners, architects, and stakeholders involved in shaping the future of cities toward sustainability and resilience.