Yoğun bakım hemşirelerinin iş yükünün, işe bağlı gerginlik ve tükenmişlik düzeylerine etkisi
The effect of workload on work-related strain and burnout levels in critical care nurses
  1. Tez No: 922704
  2. Yazar: MELODİ BÜYÜKAŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARIKAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tanımlayıcı ve ilişkisel araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin iş yükünün işe bağlı gerginlik ve tükenmişlik düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Haziran 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi erişkin YBÜ'lerde çalışan hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmaya 200 yoğun bakım hemşiresi dahil edilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Hemşire Tanıtım Formu, Terapötik Müdahale Skorlama Sistemi-28 (TISS-28), İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği (İBGÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. Veriler, One-Way ANOVA, Bağımsız Grup t Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Multiple Lineer Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hemşirelerin yaş ortalamasının 27,05±2,97 yıl, %79'unun kadın, %73,5'inin bekar, %92,5'inin lisans mezunu, %61,5'inin genel yoğun bakım ünitesinde ve %92,5'sinin gece ve gündüz vardiyasında çalıştığı görülmüştür. Hemşirelerin TISS-28 toplam puan ortalamasının 54,52±16,05 (yüksek terapötik iş), İBGÖ puan ortalamasının 42,61±7,00 (orta düzey gerginlik) ve MTÖ toplam puan ortalamasının 49,59±10,14 (orta düzey tükenmişlik) puan olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to examine the effect of workload on work-related tension and burnout levels of intensive care nurses. The study was conducted with nurses working in adult ICU of Ankara Bilkent City Hospital between June 2024 and November 2024. The study included 200 ICU nurses. Nurse Introduction Form, Therapeutic Intervention Scoring System-28 (TISS-28), Work Related Strain Inventory (WRSI) and Maslach Burnout Inventory (MBI) were used to collect the data. Data were analysed using One-Way ANOVA, Independent Sample t Tes, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis. The mean age of the nurses was 27.05±2.97 years, 79% were female, 73.5% were single, 92.5% were undergraduate graduates, 61.5% worked in the general intensive care unit and 92.5% worked in day and night shifts. It was found that the mean TISS-28 total score of the nurses was 54.52±16.05 (high therapeutic work ), the mean WRSI score was 42.61±7.00 (medium level of strain) and the mean MBI total score was 49.59±10.14 (medium level of burnout).