Seçilmiş Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de tarımsal desteklerin büyüme üzerine etkisi
The impact of agricultural subsidies on growth in selected European countries and Turkey
- Tez No: 922723
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÖLPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarımsal desteklerin ekonomik büyüme üzerine olan etkisinin araştırıldığı tez çalışmasında, 2006-2021 yılları arasında seçilmiş Avrupa ülkeleri (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Moldova, İspanya, İsviçre, İngiltere) ve Türkiye'de tarımsal desteklerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi yeni nesil panel veri analiz teknikleriyle test edilmiştir. Ekonomik büyüme ve ekonomik büyüme ile ilişkilendirilmiş makro büyüklükler konularında ulusal ve uluslararası birçok araştırmanın yapıldığı, buna karşın tarımsal destekler, kırsal nüfus ve tarımsal verimliliğin birlikte incelendiği az sayıda araştırma olduğu görülmüştür. Bu bakımdan tez çalışması, ulusal ve uluslararası az sayıdaki araştırmadan biri olması sebebiyle önem kazanmaktadır. Tez çalışması ile alan yazındaki eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen bulgularda, kırsal nüfustan tarımsal verimliliğe, tarımsal kredilerden ekonomik büyümeye, tarımsal verimlilikten tarımsal kredilere ve kırsal nüfustan tarımsal kredilere tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Tarımsal kredilerden tarımsal verimliliğe doğru ise herhangi bir nedensellik ilişkisi görülmemiştir. Tarımsal desteklerin sağladığı finansal imkânların, verimliliği artırarak ekonomik büyümeyi hızlandırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the impact of agricultural subsidies on economic growth in selected European countries (Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Netherlands, Moldova, Spain, Switzerland, United Kingdom) and Turkey between 2006 and 2021 using new generation panel data analysis techniques. It was found that there are many national and international studies on economic growth and macro-aggregates related to economic growth, but few studies that examine agricultural subsidies, rural population and agricultural productivity together. In this regard, this paper gains importance as it is one of the few national and international studies. This thesis aims to address the deficit in the literature. The results show that there is a unidirectional causality relationship from rural population to agricultural productivity, from agricultural credit to economic growth, from agricultural productivity to agricultural credit and from rural population to agricultural credit. There is no causal relationship between agricultural credit and agricultural productivity. It is assumed that the financial opportunities offered by agricultural subsidies can accelerate economic growth by increasing productivity.